Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Aldi odpowiada na zarzuty o podobieństwo opakowań czekolad

Sieć handlowa Aldi odpowiada na zarzuty o podobieństwo opakowań czekolady o nazwie "Orzechowa" marki własnej Château i czekolady "Nussbeisser" marki Alpen Gold.


Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 08-10-2018, 12:59
fot. materiały prasowe

"W nawiązaniu do publikacji z dnia 3 października br., która ukazała się
w portalu https://finanse.wp.pl/ w temacie sugerowanej zbieżności opakowania czekolady o nazwie Orzechowa marki własnej Château dostępnej w sieci sklepów ALDI z produktem Nussbeisser marki Alpen Gold, poniżej odpowiadamy na przedstawione w artykule informacje" - pisze w oświadczeniu Aldi.

"Czekolada Orzechowa Châteaujest polskim odpowiednikiem dostępnej w Niemczech czekolady Nussbeisser Château o identycznym składzie. Marka słowna Nussbeisser została w Niemczech zastrzeżona w biurze patentowym już w 1924 roku przez ówczesnego producenta, firmę WaldbaurSchokolade-undKakaowerke GmbH/Stuttgart" - czytamy w oświadczeniu.

"W 1977 roku ALDI Nord wykupił od producenta prawa do marki, a od 1981 czekolada ta występuje w Niemczech pod marką własną Château w szacie graficznej niewiele różniącej się od dzisiejszej. W ciągu tych niemal 40 lat produkt ten zdobył rozpoznawalność i uznanie wśród konsumentów. W Polsce czekolada jest dostępna w zbliżonej do niemieckiej stylistyce opakowania od momentu pojawienia się sieci ALDI w Polsce w 2008 roku." - wyjaśnia Aldi.

"Ponadto, szata graficzna opakowania znana jest w niemal wszystkich krajach, w których ALDI Nord prowadzi działalność, w tym we Francji, Holandii i Hiszpanii. To właśnie stylistyka opakowania czekolady Nussbeisser sprzedawanej od dziesięcioleci w Niemczech przez ALDI Nord była inspiracją dla opakowania polskiej Orzechowej. Jak wspomniano, Orzechowa jest obecna na polskim rynku od 10 lat i do tej pory nie podnoszono podobieństwa jej opakowania z innymi produktami." - tłumaczy sieć.

"W związku z powyższym, nie jest prawdą, że ALDI w Polsce skopiował opakowanie produktu markowego. Jeśli chodzi o dalszy rozwój tematu, dyskusję na łamach mediów w tym zakresie chcielibyśmy przenieść w bardziej sprzyjający porozumieniu klimat." - czytamy w oświadczeniu Aldi.

Przypomnijmy, koncern spożywczy Mondelez Polska zapowiedział, że może podjąć kroki prawne wobec niemieckiej sieci dyskontów Aldi. Jest to reakcja na pytania Wirtualnej Polski o łudząco podobne opakowania czekolad. Zaczęło się od informacji jednego z czytelników Wirtualnej Polski, który robi zakupy w sieci sklepów Aldi. Na półce zobaczył słynną "czekoladę z okienkiem". Różnica polegała na tym, że na opakowaniu widniała polska nazwa - "Orzechowa". Okazało się, że czekoladę wyprodukowała firma Château – marka własna dyskontu Aldi. Tymczasem opakowanie smakołyku było bardzo podobne do tego, który występuje na rynku pod marką Alpen Gold.

© Portal Spożywczy 2020-07-03 01:26:53