Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

IceFood: W 2018 r. sprzedaż mrożonek wzrośnie o 15 proc. rok do roku

Mrożenie jest jedną z najstarszych i najskuteczniejszych metod przechowywania produktów żywnościowych. Proces ten opóźnia psucie się produktów oraz zapobiega namnażaniu szkodliwych mikroorganizmów. Dodatkowo mrożonki są zdrowe, bo mrożenie pozwala zachować wartość odżywczą żywności bez konieczności użycia substancji konserwujących. Według ekspertów IceFood.pl w 2018 roku sprzedaż produktów mrożonych wzrośnie o ok. 15 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Mrożona żywność jest dostosowana do sposobu odżywiania nowoczesnych konsumentów, którzy szanują swój czas oraz dbają o zdrowie i sprawność fizyczną. Co ważne, mrożenie wyhamowuje proces utraty składników odżywczych w warzywach i owocach. Blisko 80 proc. witaminy C, w sposób naturalny ulatnia się z warzyw w ciągu trzech dni od zerwania z krzaka lub wyrwania z ziemi. Z kolei już po 5 dniach tracą swój wysoki poziom wartości odżywczych. W przeciwieństwie do dostępnych owoców i warzyw w dużych sklepach, produkty te w celu zamrożenia są zbierane wtedy, gdy są już dojrzałe i pełne wartości odżywczych. Natomiast podczas samego przechowywania warzyw mrożonych ich wartość odżywcza jest mniej więcej stała.

Niewielkie i stopniowe straty witamin i składników mineralnych pojawiają się dopiero po upływie mniej więcej roku od wytworzenia. Dzięki zamrożeniu warzyw zostaje wstrzymany proces utraty witamin i minerałów, a nowoczesne metody mrożenia, takie jak tzw. mrożenie szokowe sprawia, że produkty zachowują swój pierwotny smak, kolor, aromat i odpowiednią wilgotność. W przypadku mięsa i ryb straty składników odżywczych są raczej śladowe, bo proces mrożenia nie powoduje w tych produktach obniżenia ilości białka, witaminy A i D oraz składników mineralnych. Istotne jest również to, czy produkty spożywcze przez cały czas przebywają we właściwych warunkach w chłodni i czy są transportowane w niskiej temperaturze. Jeśli tak, ryzyko obniżenia wartości odżywczych będzie niewielkie.

Mrożenie szokowe pozwala zapobiec rozwojowi bakterii i gwałtownemu odparowaniu wody. Proces zamrażania szokowego polega na zamianie cząsteczek wody obecnych w każdym produkcie w kryształki lodu. W przypadku tradycyjnego sposobu mrożenia makro kryształki uszkadzają strukturę produktu. Mrożenie szokowe pozwala uczynić te kryształki bardzo małymi, przez co nie zmieniają one cech fizycznych produktów. Zaawansowany technologicznie proces mrożenia stosowany w profesjonalnych chłodziarniach pozwala zachować wartości odżywcze produktów przy zastosowaniu wyłącznie naturalnych składników.  

Mrozić można prawie wszystko - mięso, warzywa czy chleb. Produkty, które się do tego nie nadają, to np. jajka, majonez, banany, soki i sałata. Mrozić można zarówno produkty świeże, jak i gotowe potrawy. Świetnie nadają się do tego świeże owoce i warzywa (oprócz sałaty, pomidorów, rzodkiewek, cykorii, kiwi, jabłek, cytrusów), mięso, ryby i zioła oraz dania gotowe: pierogi, pieczone mięsa, knedle, sosy, pierogi, zupy, pyzy, farsze, pieczywo.

- Mrożenie produktów spożywczych domowym sposobem ma niestety sporo wad. Po pierwsze tylko mrożenie szokowe gwarantuje zachowanie najlepszych wartości odżywczych i smakowych oraz możliwość długiego przechowywania. Również częstym błędem podczas mrożenia jest wkładanie produktów do jednorazowych torebek foliowych. Tego typu torebki szybko zaczynają pękać, a jedzenie może przesiąknąć różnymi zapachami i ulec zanieczyszczeniu. Natomiast kłopotem osób kupujących produkty mrożone w tradycyjnych sklepach jest ryzyko rozmrożenia produktów podczas transportu do domu – komentuje Maciej Radziwiłł, CEO w IceFood.pl.

Po raz pierwszy proces mrożenia posiłków opracował w 1920 roku Amerykanin o nazwisku Clarence Birdseye. Pracując na statku zauważył, że ryby łowione przez Eskimosów były po złowieniu od razu poddawane procesowi mrożenia, co zapobiegało ich zepsuciu. Po powrocie do Ameryki w 1920 roku Birdseye podjął współpracę z firmą handlującą rybami. Gdy odkrył, że duże ilości świeżo złowionych ryb psują się przed sprowadzeniem do sklepu, wprowadził zwyczaje Inuitów na amerykański rynek żywności. Dalszy rozwój mrożonych produktów przypada na czasy II wojny światowej, kiedy niedobór cyny spowodował, że nie było z czego produkować konserw. Do poszukiwania szybszych sposobów przygotowywania posiłków przez rodziny przyczynił się również fakt, że podczas gdy mężczyźni szli na wojnę, kobiety zaczęły pracować poza domem.

- Warto zaznaczyć, że każde przechowywanie żywności powoduje straty wartości odżywczych w niej zawartych. Mrożenie to doskonała metoda przedłużania trwałości żywności. Znacznie obniżona temperatura mrożonych produktów inaktywuje enzymy zawarte w warzywach i owocach odpowiedzialne za ich psucie. Co więcej, zamrożenie cząsteczek wody zawartej w żywności, powoduje, że w formie kryształków lodu staje się ona niedostępna dla drobnoustrojów. Zatem żywność mrożona jest nie tylko wygodna, smaczna ale i bezpieczna – komentuje dietetyk rodzinny Agnieszka Senk, autorka bloga dietetykrodzinny.com.© Portal Spożywczy 2022-08-18 13:22:36