666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

KOWR oferuje 6 tys. działek inwestycyjnych na terenie całej Polski

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, obok nieruchomości rolnych, oferuje 6 tys. działek inwestycyjnych położonych na terenie całej Polski. Grunty zajmują 70 tys. hektarów - poinformował PAP dyrektor Departamentu Gospodarowania Zasobem KOWR Adam Struziak.


Autor: PAP
Data: 17-10-2018, 14:59

Zaznaczył, że jest to największa w Europie Środkowo-Wschodniej oferta terenów przeznaczonych pod inwestycje. Do tej pory z ofert KOWR (a wcześniej Agencji Nieruchomości Rolnych) skorzystało wiele koncertów zagranicznych.

Od 2015 r. sprzedaż państwowych gruntów spada, ale kwoty uzyskane z ich sprzedaży rosną. "W 2017 r. KOWR sprzedał prawie 600 ha za kwotę 206 mln zł. Średnia cena za 1 ha gruntów inwestycyjnych wyniosła 348,6 tys. zł. (najwyższej zapłacono za działkę w woj. łódzkim - prawie 762 tys. zł za ha. W pierwszym półroczu br. sprzedano prawie 335 ha za kwotę 195 mln zł. Średnia cena za 1 ha gruntów przeznaczonych pod inwestycje wyniosła 579 tys. zł" - powiedział dyrektor.

"Wiele terenów inwestycyjnych oferowanych przez KOWR położonych jest w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Podmioty inwestujące w tych strefach mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach korzystając z ulg i zwolnień podatkowych. Dzięki takim inwestycjom powstają nowe miejsca pracy w regionach, w których rynek pracy jest ograniczony" - wyjaśnił Struziak.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych, w 9 z nich KOWR posiada ponad 1,7 tys. ha gruntów. Największą jest Wałbrzyska SSE, która obejmuje obszar prawie 2700 ha. Zainwestowało w niej blisko 200 przedsiębiorców z całego świata.

Jak mówił Struziak, w połowie 2016 r. KOWR - w zamian za objęcie udziałów - wniósł do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej grunty o powierzchni ponad 270 ha, położone pod Jaworem. Decyzja ta przesądziła o powodzeniu jednej z największych w naszym kraju inwestycji branży motoryzacyjnej. Na terenie ok. 50 ha budowana jest fabryka silników. Inwestycję szacuje się na 500 mln euro, a w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad pół tysiąca osób.

Prawie połowa z 70 tys. ha gruntów inwestycyjnych zlokalizowana jest na Dolnym Śląsku.

KOWR zauważa, że coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się grunty położone w południowo-wschodniej części Polski. Oddział Terenowy KOWR w Rzeszowie na cele nierolne przeznaczył 530 działek o łącznej powierzchni ok. 700 ha, natomiast Oddział Terenowy KOWR w Krakowie oferuje do sprzedaży grunty o przeznaczeniu inwestycyjnym o łącznej powierzchni ponad 33 ha.

Struziak podkreślił, że atutami terenów oferowanych przez KOWR jest ich znakomita komunikacja i duża powierzchnia, na której mogą powstać inwestycje typu: "greenfield", parki technologiczne i przemysłowe, centra biznesowe, handlowe, logistyczne, składy magazynowe, jak również nowoczesne budownictwo mieszkaniowe. Część działek inwestycyjnych będących w posiadaniu KOWR wchodzi w skład dynamicznie rozwijających się aglomeracji i ośrodków przemysłowych (Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice).

Działki inwestycyjne oferowane przez KOWR położone są w bezpośrednim sąsiedztwie lub w bliskiej odległości od strategicznych węzłów komunikacyjnych i transportowych - istniejących lub budowanych autostrad i lotnisk. Dodatkowym ich atutem jest uregulowany stan prawny. 

© Portal Spożywczy 2020-04-10 08:29:33