Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Greenpeace atakuje firmę Mondelez za niszczenie siedlisk orangutanów (wideo)

Greenpeace Interational oskarża firmę Mondelez o to, że poprzez pozyskiwanie oleju palmowego z niecertyfikowanych upraw przyczynia się do niszczenia siedlisk orangutanów - informują Wirtualnemedia.pl


Autor: Wirtualnemedia.pl
Data: 16-11-2018, 14:52
fot. shutterstock

Jak podaje serwis Independent, Mondelez jest jednym z największych odbiorców oleju palmowego. Firma wciąż używa go do produkcji niektórych swoich słodyczy, np. ciastek Oreo i czekolad Cadbury. Co więcej, według informacji Independent, wciąż ok. 95 proc. kupowanego przez tę firmę oleju pochodzi z upraw, które nie są objęte zrównoważonym rozwojem.

Ze specjalnego raportu Greenpeace International wynika, że 22 dostawców oleju palmowego dla firmy Mondelez, zniszczyło w latach 2015-2017 aż 70 tys. hektarów lasów deszczowych, by mogły tam powstać plantacje palm kokosowych. Na 25 tys. tych hektarów zamieszkiwały wg Greenpeace orangutany, a zlikwidowanie tych lasów przyczyniło się do ich wyginięcia. 

Mondelez w odpowiedzi opublikował oświadczenie, w którym "w pełni podziela idee towarzyszące Greenpeace", ale spółka jest "rozczarowana bezpodstawnymi atakami".

Mondelez zapewnia, że odpowiada jedynie za 0,5 proc. światowego zużycia oleju palmowego i od 2013 r. kupuje olej palmowy z certyfikowanych upraw. Producent Oreo zapewnił, że będzie aktywnie współpracować z dostawcami, by zapewnić pełną transparentność pochodzenia oleju palmowego. Firma przekazała też, że wzywa swoich dostawców, by ci monitorowali plantacje, z których pochodzi olej. 

Więcej na Wirtualnemedia.pl

© Portal Spożywczy 2020-10-25 23:12:28