Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

W Lubuskiem KAS przejęła nielegalne papierosy warte 5,2 mln zł

Ponad 7,5 mln szt. papierosów bez polskiej akcyzy o wartości 5,2 mln zł znaleźli w naczepie tira funkcjonariusze lubuskiej KAS. Trefny towar przewoził 44-letni mieszkaniec Podlasia – poinformowała w czwartek rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

"To jedno z największych w tym roku ujawnień papierosów bez polskich znaków akcyzy. Gdyby zatrzymany towar trafił na nielegalny rynek, Skarb Państwa z tytułu niezapłaconego cła i podatków (VAT i akcyza) straciłby prawie 9 mln zł" - powiedziała rzecznik.

Dodała, że nielegalne papierosy wraz pojazdem zatrzymano, a kierującego zestawem przekazano do dyspozycji Prokuratora Rejonowego w Słubicach. Grozi mu przepadek przedmiotów przestępstwa, wysoka grzywna oraz do sześciu lat więzienia.

Do przechwycenia kontrabandy doszło w miniony poniedziałek na jednym z parkingów przy S3 niedaleko Skwierzyny w Lubuskiem. To właśnie tam funkcjonariusze celno-skarbowi poddali kontroli ciężarowe volvo z naczepą.

Jego 44-letni kierowca oświadczył, że przewozi płyty wiórowe okazując dokument wydania z magazynu tzw. WZ. W naczepie znajdowało się osiem stosów płyt wiórowych, ale wstępne oględziny ładunku wzbudziły podejrzenia funkcjonariuszy, że mogą mieć do czynienia z tzw. towarem przykrywkowym.

W celu przeprowadzenia szczegółowej rewizji, tira przemieszczono na terminal w Świecku, gdzie został rozładowany. Tam okazało się, że w stosach płyt wiórowych były schowane nielegalne papierosy - łącznie ponad 377 tys. paczek. © Portal Spożywczy 2022-08-17 01:08:03