Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

W 2018 r. dochody rolników spadły

Eurostat udostępnił pierwsze dane szacunkowe dotyczące dochodów rolników w roku 2018. Po rekordowym wzroście w 2017 r. rzeczywiste dochody z działalności rolniczej spadły o 3% w porównaniu z poprzednim rokiem. Dochody przedsiębiorstw spadły o 7% - informuje Copa-cogeca.


Autor: www.portalspozywczy.pl/pr
Data: 22-12-2018, 14:58
fot. shutterstock

W Danii dochody spadły najbardziej w stosunku do zeszłego roku, podczas gdy w Słowenii znacząco wzrosły. W wielu państwach (m.in. Szwecja, Litwa i Belgia) dochody spadły, a w innych (np. Francja, Finlandia i Włochy) udało się utrzymać status quo.

Te złe wyniki mają prawdopodobnie związek z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, z którymi musieli się borykać rolnicy w wielu państwach członkowskich; od niespotykanej dotychczas suszy w północnej części Europy po październikowe powodzie, które dotknęły jej południe.

Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, odnosząc się do liczb, powiedział: - Te dane statystyczne są odzwierciedleniem trudnych warunków klimatycznych, które mocno dotknęły europejskie gospodarstwa. Jest to tym bardziej niepokojące, że już dziś wiemy, że spadną także dochody w roku 2019. Wysiewy w wielu regionach także mocno ucierpiały z powodu tych trudnych warunków pogodowych. My oraz nasze rządy powinniśmy razem wyciągnąć wnioski z tej lekcji. Państwa członkowskie powinny wdrożyć wszystkie dostępne narzędzia zarządzania ryzykiem. Komisja Europejska, ze swojej strony, powinna lepiej antycypować i podejmować odpowiednie działania - dodał.

Uwzględniając wskaźniki o charakterze strukturalnym, możemy zakładać, że ostrzejszy spadek dochodów został zahamowany stopniowym zmniejszaniem zatrudnienia, które zmniejszyło się w 2018 roku o 1,5%. W tym samym czasie koszty produkcji (koszty zakupu nasion, lubrykantów, nawozów, produktów ochrony roślin) stale rosną, co w 2019 roku będzie jeszcze zwiększać presję, której poddawani są rolnicy w całej Europie.

© Portal Spożywczy 2020-10-25 21:04:44