Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Powstawanie żłobków na wsi, to element nowego podejścia do obszarów wiejskich

Powstawanie żłobków na wsi, to element nowego podejścia do obszarów wiejskich - powiedział w piątek w Odolionie (Kujawsko-Pomorskie) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że takie inwestycje są bardzo potrzebne i wynikają ze zmieniającego się modelu rodziny.


Autor: PAP
Data: 01-02-2019, 17:36
Jan Krzysztof Ardanowski /fot. PTWP

Ardanowski uczestniczył w Odolionie k. Aleksandrowa Kujawskiego w otwarciu samorządowego, wiejskiego żłobka "Bursztynek", którego powstanie było możliwe także dzięki wykorzystaniu środków z programu "Maluch Plus".

"W Polsce obserwujemy zjawisko inne niż w wielu krajach Europy, a mianowicie ludzie, którzy uzyskują przyzwoity status materialny, zaczynają cenić jakość swojego życia, wyprowadzają się z miast i chcą się osiedlać na wsi. To zjawisko dość unikalne - nie metropolie, nie wielkie miasta, a obszary wiejskie, szczególnie położone tak uroczo jak Odolion i świetnie skomunikowane, bo przy autostradzie A1" - mówił podczas uroczystego otwarcia żłobka Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi przyznał, że potrzebne są inwestycje w infrastrukturę - zarówno twardą, jak i społeczną.

"Taki żłobek jest elementem nowego podejścia do obszarów wiejskich. Wydaje mi się, że jest pewnego rodzaju powinnością i obowiązkiem nas wszystkich - również władz gminy. Obserwujemy również zjawisko - przez socjologów opisywane, jako coraz bardziej niepokojące, zmieniania się modelu rodziny. Kiedyś opiekę nad tymi maluchami sprawowali często dziadkowie. Dziś rodziny stają się coraz bardziej rozbite, a wielopokoleniowy model rodziny, który znakomicie się sprawdzał, występuje już bardzo rzadko. Mamy również do czynienia z rodzinami dysfunkcyjnymi, ale także potrzebą realizacji zawodowej młodych mam. Do głównie na nich zawsze spoczywał obowiązek zajmowania się małymi dziećmi. Tego typu instytucje są więc jak najbardziej potrzebne" - ocenił Ardanowski.

W jego ocenie to, w jaki sposób wychowane zostanie dziecko będzie rzutowało na to, w jaki sposób później wyglądało będzie społeczeństwo.

"Jesteśmy krajem, o czym wiele osób moim zdaniem zaczyna zapominać, który funkcjonował i miał swoją państwowość w jądrze cywilizacji europejskiej, opartej o chrześcijaństwo. Jesteśmy krajem chrześcijańskim. Kultura europejska jest kulturą chrześcijańską. W związku z tym wychowując tych nowych Europejczyków, ale jednocześnie patriotów noszących głęboko w sercu miłość do ojczyzny również nie możemy zapominać o tym, co ukonstytuowało Europę" - mówił Ardanowski.

© Portal Spożywczy 2020-06-04 03:43:20