Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rosja rozpoczyna eksport mięsa drobiowego do Chin

23 rosyjskie zakłady uzyskały uprawnienia na eksport mięsa drobiowego do Chin. Rosjanie szacują, że przy obecnych mocach produkcyjnych są w stanie wysyłać do Państwa Środka nawet 150 tys. ton drobiu rocznie.


Autor: globalmeatnews.com
Data: 08-02-2019, 15:55
fot. shutterstock

Pierwsze dostawy rosyjskiego drobiu do Chin ruszą dwa-trzy miesiące po zawarciu przez producentów stosownych umów z chińskimi dystrybutorami.

Według optymistycznych prognoz dzięki uzyskaniu dostępu do rynku chińskiego Rosjanie mogą potroić swój eksport drobiu w ciągu najbliższych kilku lat. Przedstawiciele Kremla wielokrotnie wyrażali nadzieję, że Chiny mogą stać się jednym z głównych rynków zbytu dla rosyjskiego mięsa, przede wszystkim drobiowego i wieprzowego.

Szacunkowe dane Federalnej Służby Celnej wskazują, że w 2018 r. Rosja wysłała zagranicę 114,3 tys. ton drobiu, co oznacza wzrost o 24,8 proc. w porównaniu do 2017 roku.

Albert Dawlejew, prezes rosyjskiej agencji consultingowej Agrifood Strategies szacuje, że przy obecnych mocach produkcyjnych i zrównoważonym popycie krajowym Rosja jest w stanie wysyłać do Chin nawet 150 tys. ton kurzych łapek, łap i końcówek skrzydeł rocznie, a także 50-100 tys. ton innych elementów kurczaka, jak podudzia, skrzydełka, całe skrzydła, a także mięso z indyka.

- Poważnym ograniczeniem w eksportowaniu dużych wolumenów do Chin może być cena. Jednak największym wyzwaniem dla rosyjskich producentów drobiu będzie ich zdolność do spełnienia bardzo surowych chińskich wymagań w zakresie bezpieczeństwa żywności, a także ostra konkurencja - dodał.

Dawlejew przypomniał, że Chiny importują 500 tys. ton mięsa drobiowego rocznie, głównie z Brazylii, Argentyny i Chile. Jego zdaniem, Rosja nie ma szans na zastąpienie lub wypchnięcie z rynku któregokolwiek z czołowych dostawców.

© Portal Spożywczy 2020-12-06 03:05:00