Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Emilewicz: Najwyższy skok wynagrodzeń rdr od ponad 5 lat

To najwyższy skok wynagrodzeń notowany w ujęciu rok do roku od ponad 5 lat - tak minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz skomentowała dane GUS nt. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r. w stosunku do 2017 r.


Autor: PAP
Data: 11-02-2019, 18:36
Jadwiga Emilewicz, fot. PTWP

Główny Urząd Statystyczny podał  realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r. w stosunku do 2017 r.  - wyniósł 5,3 proc. Przeciętne wynagrodzenie w 2018 r. wyniosła 4 585,03 zł.

- To najwyższy skok wynagrodzeń notowany w ujęciu rok do roku od ponad 5 lat. Nawet biorąc pod uwagę wskaźnik inflacyjny to oznacza realny wzrost o ponad 300 zł - powiedziała Emilewicz.

Zdaniem szefowej MPiT dane te odzwierciedlają dobrą kondycję polskiej gospodarki.

- Wyjątkowo rekordowemu wzrostowi gospodarczemu ponad 5 proc. za ub.r towarzyszy także zwiększone wynagradzanie pracowników - podkreśliła. Dodała, że to jeden z elementów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. 

Według szefowej MPiT najbliższe miesiące upłyną pod hasłem brexit.

- Ciągle nie wiemy jak wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie wyglądać. Najczarniejszy scenariusz tzw. twardego brexitu dzisiaj pewnie jest najbardziej uprawdopodobniony - oceniła.

Podkreśliła, że resort organizuje spotkania z przedsiębiorcami nie tylko w Polsce, ale też w Wielkiej Brytanii, "aby przygotowywać ich na zmianę otoczenia biznesowego, które ich czeka w najbliższym czasie".

Minister przypomniała, że MPiT pracuje nad targami pracy, które odbędą się w maju w Londynie, "gdzie polscy przedsiębiorcy, ale także inwestorzy międzynarodowi, którzy szukają pracowników w Polsce i zatrudniają w Polsce będą mogli takie oferty pracy Polakom w Londynie złożyć". 

© Portal Spożywczy 2021-02-25 03:52:10