Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Sieci mogą odetchnąć - "odpiek" pieczywa nie będzie dodatkowo uregulowany

Ministerstwo rolnictwa nie planuje wprowadzania dodatkowego wymogu oznakowania pieczywa "z odpieku" w zakresie informacji o kraju jego pochodzenia - podaje portal Dlahandlu.pl.


Autor: dlahandlu.pl
Data: 12-02-2019, 12:19
Fot. Shutterstock

Szacuje się, że obecnie w Polsce ok. 15% wyrobów piekarskich produkowanych jest z wykorzystaniem różnych technik chłodniczych, a średnioroczny wzrost udziału tego rodzaju wyrobów ocenia się na 5-10%.

Pod koniec stycznia Dlahandlu.pl podało, że poseł Marek Wójcik zwrócił uwagę ministerstwu rolnictwa na kwestię oznakowania pieczywa wypiekanego z głęboko mrożonego ciasta. Jak wskazał w swojej interpelacji: "Pomimo, iż polskie prawo zobowiązuje sieci handlowe i producentów pieczywa do podania informacji dotyczących m.in. wykazu użytych składników, nazwy producenta czy informacji o cieście, to jest to obowiązek przez nich lekceważony".

Na interpelację odpowiedział Szymon Giżyński. Sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa pisze: 
- Odnosząc się do obaw wynikających ze wzrostu popularności w Polsce pieczywa z ciasta głęboko mrożonego,w szczególności pochodzącego z importu należy zaznaczyć, że jak wynika z publikacji zamieszczonej w prasie branżowej, Polska jest przede wszystkim eksporterem „pieczywa mrożonego”, w tym zarówno głęboko mrożonego ciasta na pieczywo, mrożonego pieczywa podpiekanego jak i mrożonego pieczywa wypiekanego w całości. Do największych przedsiębiorstw produkujących pieczywo mrożone w Polsce należą: Inter Europol S.A., Lantmannen Unibake, La Lorraine, Aryzta, Nowel, Oskroba, SPC. Firmy te eksportują pieczywo m.in. do Czech, Słowacji,Węgier, Rosji, Rumunii, Chorwacji, Francji, Wielkiej Brytanii, a nawet do Stanów Zjednoczonych. Rozwój produkcji pieczywa mrożonego ze względu na wiele zalet zarówno dla producentów jak i konsumentów jest nieunikniony. Metoda odroczonego wypieku uprzednio  uformowanych i zamrożonych kęsów ciasta znajduje coraz szersze zastosowanie w produkcji wielu rodzajów drobnego pieczywa również w polskich piekarniach. Umożliwia racjonalniejsze wykorzystanie zdolności produkcyjnych zakładu, zapewnia elastyczność produkcji, ogranicza straty z tytułu zwrotów czerstwego pieczywa. Szacuje się,że obecnie w naszym kraju ok. 15% wyrobów piekarskich produkowanych jest z wykorzystaniem różnych technik chłodniczych,a średnioroczny wzrost udziału tego rodzaju wyrobów ocenia się na 5-10%. - czytamy w odpowiedzi.

Czytaj więcej: Dlahandlu.pl 

© Portal Spożywczy 2020-07-07 10:54:20