Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Warszawskie restauracje będą częstowały pączkami

Tłusty czwartek otwiera 28 lutego ostatni tydzień karnawału. Wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się, a kto nie zje pączka, temu nie będzie się wiodło. Pączkami będą częstowały swoich gości wybrane warszawskie restauracje.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 27-02-2019, 09:18
fot. shutterstock

W restauracji St Antonio, która specjalizuje się w kuchni polskiej i włoskiej, pączki będą rozdawane każdemu, kto tego dnia zostanie gościem restauracji. Każdy będzie mógł też przyjść i kupić je na wynos, w cenie 3 zł za sztukę.

Nie tylko St Antonio będzie rozdawał swoim gościom w tłusty czwartek słodką przekąskę. Pączkami swoich gości będzie częstowała popularna restauracja U Szwejka, mieszcząca się przy placu Konstytucji. Pączki dostaną także jako gratisowy poczęstunek goście restauracji Der Elefant i Otto Pompieri, znajdujących się przy placu Bankowym.

Nie wiadomo, skąd dokładnie pączki do Polski przywędrowały. Pewne jest, że zadomowiły się na stałe w polskiej tradycji, kulturze i kuchni. Obecnie nie wyobrażamy sobie tłustego czwartku bez zjedzenia co najmniej jednego pączka, a najlepiej kilku.

Właścicielem restauracji Der Elefant, Otto Pompieri, St Antonio i U Szwejka jest Artur Jarczyński, który od 28 lat sukcesem prowadzi na polskim rynku sieć restauracji, do której nalezą także takie marki jak: Jeff`s, Shipudei Berek, Podwale Kompania Piwna, Pod Wawelem, Sukiennice, Podwale 25, Bazyliszek.

© Portal Spożywczy 2021-02-25 03:20:24