Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ekspert: Grupa Żywiec wybrała najbardziej optymalny sposób sfinansowania akwizycji Browaru Namysłów

Branża spożywcza należy do wysoce konkurencyjnych i poziom zadłużenia firm może sięgać ok. 3xDług Netto/EBITDA, a czasem więcej. Grupa Żywiec decydując się na kredyt w celu sfinansowania zakupu Browaru Namysłów wybrała najbardziej optymalny spośród różnych sposobów finansowania akwizycji. Tego typu podejście pomaga budować wartość firmy - ocenia Tomasz Pasiewicz, Partner Zarządzający z firmy doradczej Saski Partners.


Autor: Barbara Woźniak, portalspozywczy.pl
Data: 27-02-2019, 12:33
Tomasz Pasiewicz, Partner Zarządzający, Saski Partners fot. Saski Partners

Czytaj też: "Grupa Żywiec ze zgodą UOKiK na zakup Browaru Namysłów"

Czytaj też: „Grupa Żywiec kupi Browar Namysłów na kredyt. Zakup wzmocni strategię rozwoju grupy”

- Spośród różnych sposobów finansowania akwizycji Grupa Żywiec wybrała najbardziej optymalny. Mając po pierwszych trzech kwartałach 2,6 mld PLN przychodów, ok. 430 mln PLN EBITDA i poziom zadłużenia nie przekraczający 1x Dług Netto/EBITDA, zdecydowała się sfinansować akwizycję Namysłowa dodatkowym długiem. Łączne zadłużenie po dokonaniu transakcji pewnie będzie na poziomie ok. 2x Dług Netto/EBITDA, czyli bardzo bezpiecznym – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Tomasz Pasiewicz, Partner Zarządzający z firmy doradczej Saski Partners.

- Kapitał - udziałowy czy akcyjny - jest zawsze najdroższym źródłem finansowania jakiejkolwiek działalności. Z tego względu firmy finansując inwestycje rozwojowe lub fuzje i przejęcia w pierwszej mierze wykorzystują nadwyżki posiadanej gotówki, potem sięgają po finansowanie dłużne (bankowe, obligacje, leasing), a dopiero na końcu zwracają się po wsparcie do inwestorów kapitałowych - czy to giełdowych czy prywatnych. Tego typu podejście pomaga budować wartość firmy – najpierw wykorzystuje się tańsze źródła finansowania - dodaje.

- Dostępność finansowania dłużnego zależy jednak od ogólnej koniunktury gospodarczej i kondycji na rynkach finansowych. W różnych sektorach możliwe jest również finansowanie dłużne na różnym poziomie zadłużenia mierzonego, między innymi, wskaźnikiem Dług Netto (Dług Finansowy pomniejszony o Gotówkę) / EBITDA. Jest to uzależnione od charakterystyki sektora, poziomu zyskowności w danej branży, barier wejścia do sektora. W przypadku branży spożywczej, która należy do wysoce konkurencyjnych, jest to poziom 3x Dług Netto/EBITDA. Oprócz tego branża może skorzystać jeszcze z droższego długu (high yield lub mezzanine), który pozwala na dodatkowe zadłużenie spółek do łącznego poziomu 4-5 x Dług Netto/EBITDA – mówi również ekspert z Saski Partners.

Czytaj też: „Grupa Żywiec z lepszymi finansami w 2018 r.” 

Grupa Żywiec poinformowała w listopadzie 2018 roku o zawarciu umowy z Chicago Poland Investment Group, LLC, dotyczącej nabycia 100 proc. udziałów w Browarze Namysłów Sp. z o.o. Cena podstawowa transakcji została ustalona na kwotę 500 mln zł. Finalizacja transakcji i nabycie udziałów wymaga uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Grupa Żywiec złożyła wniosek do UOKiK xxxx. 

Browar Namysłów Sp. z o.o. to regionalna firma piwowarska. Produkuje rocznie około 1,7 mln hl piwa. W browarach w Namysłowie i Braniewie. Browar Namysłów jest zlokalizowany w zabytkowym zamku z tradycjami piwowarskimi sięgającymi 1321 roku. Do głównych marek Browaru Namysłów Sp. z o.o. należą Namysłów, Braniewo, Zamkowe and Kuflowe.

 

© Portal Spożywczy 2020-06-01 01:32:43