Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Atutem średnich miast są dobrze wykształceni i lojalni pracownicy

Dla inwestorów atutem średnich miast są nie tylko niższe koszty pracy, ale przede wszystkim dobrze wykształceni i lojalni pracownicy - mówił w czwartek wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, prezentując wyniki badania, które dla MIiR przeprowadził Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).


Autor: PAP
Data: 07-03-2019, 13:38
Fot. Shutterstock

Z przedstawionego raportu wynika, że ok. 35 miast średnich w Polsce może stać się atrakcyjnymi lokalizacjami dla firm, które planują uruchomienie nowoczesnych centrów usług dla biznesu (BPO). "Do tej pory centra te powstawały głównie w dużych aglomeracjach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Poznań, ale potencjał dużych miast powoli się wyczerpuje, chociażby ze względu na problemy z pozyskaniem pracowników i starzeniem się społeczeństwa - mówił Hamryszczak. Zauważył, że w takiej sytuacji cennym zapleczem mogą okazać się miasta średnie, zwłaszcza te, w których działają wyższe szkoły zawodowe.

Z raportu ABSL wynika, że obecnie z ponadprzeciętnym potencjałem inwestycyjnym dla sektora nowoczesnych usług biznesowych są miasta takie jak Opole, Tarnów, Płock, Elbląg, Nowy Sącz, Kalisz, Legnica, Koszalin, Gorzów Wielkopolski i Piła. "Wchodząc naprzeciw potrzebom średnich aglomeracji, z programu Wiedza Edukacja Rozwój przeznaczymy dla uczelni łącznie 100 mln zł na rozwój kadr dla sektora usług dla biznesu" - zapowiedział rozwoju Hamryszczak. Szkoły będą mogły np. uzyskać dofinansowanie na staże, zajęcia warsztatowe, współpracę z lokalnymi przedsiębiorstwami.

Podkreślił, że dla inwestorów atutem średnich miast są nie tylko niższe koszty pracy, czy wynajmu biur, ale przede wszystkim dobrze wykształceni i lojalni pracownicy.

Prezes ABSL Joanna Jaworska dodała, z przeprowadzonych badań wynika, że rotacja w średniej wielkości miastach jest znacznie mniejsza niż w dużych aglomeracjach. "Ludzie, jeśli dostaną ofertę stabilnej i zgodnej ze swoimi abmicjami czy oczekiwaniami pracy, z reguły nie myślą o zmianie miejsca zamieszkania: chcą być z rodziną, przyjaciółmi, chcą inwestować w dom - mówiła Jaworska.

Minister Hamryszczak powiedział, że w przyciągnięciu inwestycji prywatnych do miast średnich służyć ma ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która weszła w życie w ubiegłym roku, oferująca ulgi podatkowe. Powiedział też, że toczą się rozmowy z włodarzami średnich aglomeracji, po to, by wspomóc ich w opracowaniu pakietów rozwiązań atrakcyjnych dla przedsiębiorców.

Z raportu ABSL wynika, że poza centrami BPO, duży wpływ na rynek pracy w średnich miastach mogą mieć duże przedsiębiorstwa szukające lokalizacji dla swoich oddziałów satelickich. Te, jak pokazują badania, interesują się zwłaszcza ośrodkami z dobrą dostępnością transportową (autostrady, linie kolejowe - PAP).

Celem podejmowanych działań MIiR ma być zwiększenie potencjału gospodarczego małych i średnich miast w Polsce, a także powstrzymanie procesu wyludniania się prowincji. Resort ma też nadzieję, że część rozwiązań wprowadzonych przez włodarzy średnich miast przyczyni się do powrotu Polaków z emigracji.

"Mam nadzieję, że efekty działań, jakie resort podejmuje, będą widoczne w 2020 r." - dodał Hamryszczak.

© Portal Spożywczy 2020-08-05 06:04:29