Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Składniki kawy mogą hamować rozwój raka prostaty

Udało się zidentyfikować dwa obecne w kawie związki, które mogą hamować rozwój raka prostaty – informuje pismo „The Prostate”.


Autor: PAP
Data: 22-03-2019, 12:51
fot. Shutterstock

Kawa jest złożoną mieszaniną wielu związków. Jak wykazały wcześniejsze badania, wpływają one na zdrowie ludzi zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Coraz więcej jest dowodów na to, że picie określonych rodzajów kawy wiąże się ze zmniejszeniem częstości występowania niektórych nowotworów, w tym nowotworów prostaty.

Japoński zespół doktora Hiroaki Iwamoto z uniwersytetu w Kanazawie badał wpływ sześciu związków naturalnie występujących w kawie na laboratoryjną hodowlę komórek lekoopornego raka prostaty oraz na komórki raka prostaty wszczepione myszom.

Badania na myszach dotyczyły 16 zwierząt. Cztery z nich stanowiły grupę kontrolną, czterem podawano octan kafeolu, czterem kafestol, zaś pozostałym czterem - kombinację octanu kafeolu oraz kafestolu.

W przypadku dwóch związków - octanu kafeolu i kafestolu - potraktowane nimi komórki rosły wolniej, niż komórki z grupy kontrolnej. Udało się spowolnić wzrost nowotworów opornych na powszechnie stosowane leki przeciwnowotworowe, takie jak kabazytaksel.

Połączenie octanu kafeolu z kafestolem spowalniało rozwój nowotworu w sposób synergistyczny - bardziej, niż każdy z nich z osobna. Po 11 dniach nieleczone guzy powiększyły się o 342 proc., podczas gdy guzy u myszy leczonych obydwoma związkami -o nieco ponad 167 proc.

Jako że jest to na razie badanie pilotażowe, praktyczne stosowanie tych związków jest naukowo wykonalne, ale wymaga dalszych badań.

Octan kafeolu i kafestol są węglowodorami naturalnie występującymi w kawie Arabica. Proces parzenia kawy wpływa na to, czy związki te pozostają w kawie po zaparzeniu (jak w espresso), czy też są usuwane (jak w przypadku filtrowania).

"To obiecujące odkrycia, jednak nie powinny powodować, że ludzie zmienią spożycie kawy. Kawa może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki (na przykład może zwiększać nadciśnienie), dlatego musimy dowiedzieć się więcej o mechanizmach ich działania, zanim będziemy mogli pomyśleć o zastosowaniach klinicznych. Jeśli jednak uda nam się potwierdzić te wyniki, możemy mieć kandydatów do leczenia opornego na leki raka prostaty" - powiedział prof. Atsushi Mizokami z uniwersytetu w Kanazawie. 

© Portal Spożywczy 2020-08-13 21:58:12