Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Papa John's wprowadza wegańską pizzę

Papa John’s, jako pierwsza w Polsce sieć pizzerii, wprowadziła pizzę z wegańskim serem. W ofercie dostępna jest pizza Warzywna Uczta i pikantna Śródziemnomorska. Można też stworzyć własną kompozycję z dostępnych składników, wymieniając tradycyjny ser mozzarella na roślinny Sheese. Oferta jest objęta patronatem kampanii RoślinnieJemy, prowadzonej przez stowarzyszenie Otwarte Klatki.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 03-04-2019, 12:15
fot. materiały prasowe

Papa John’s jest jedną z trzech największych sieci pizzerii na świecie. Pod koniec stycznia br. wprowadziła pizzę z wegańskim serem w 350 restauracjach w Wielkiej Brytanii. Ze względu na duże zainteresowanie żywnością wegańską w Warszawie, to właśnie stolica Polski stała się kolejnym miastem, w którym sieć postanowiła poszerzyć ofertę o pizzę z serem roślinnym.

 – Wszyscy kochają pizzę – weganie również, a tych w Warszawie jest bardzo wielu i stale ich przybywa. To dla nich, jak również dla fleksitarian i wszystkich poszukiwaczy nowych smaków, postanowiliśmy wprowadzić pizze wegańskie. Pomyśleliśmy także o tych osobach, które ze względu na nietolerancję laktozy musiały odmawiać sobie takiej pozycji w menu. Chcieliśmy stworzyć produkt, który smakiem będzie jak najbliższy tradycyjnej pizzy, bez kompromisów dla jakości. Udało się to dzięki zastąpieniu tradycyjnego sera roślinnym Sheese – mówi Joanna Zawada, Dyrektor Marketingu sieci Papa John’s 

w Polsce. – Kluczowym składnikiem jest więc „sheese”, który przeszedł liczne testy jakościowe
i smakowe, zdobywając uznanie środowiska wegańskiego na Wyspach Brytyjskich oraz szereg nagród – dodaje Joanna Zawada.

Sheese jest wytwarzany na niewielkiej wyspie Isle of Bute, położonej w pobliżu zachodnich wybrzeży Szkocji. Stworzono go z myślą o osobach, które poszukują produktów alternatywnych dla nabiału, których produkcja jest też przyjazna dla środowiska. Sheese zdobył ponad 19 nagród i wyróżnień
w ciągu ostatnich trzech lat. Brytyjska organizacja PETA przyznała mu tytuł najlepszej bezmlecznej alternatywy dla sera podczas Vegan Food Awards w Wielkiej Brytanii.

Sheese produkowany jest z użyciem oleju kokosowego. Nie zawiera glutenu, nabiału, laktozy, ani żadnych składników odzwierzęcych. Posiada certyfikat jako produkt wegański (The Vegan Society) oraz koszerny (Pareve). Nie zawiera GMO, oleju palmowego ani tłuszczów uwodornionych.

 – W kampanii RoślinnieJemy wspieramy wszelkie inicjatywy promujące bardziej roślinną dietę oraz firmy, które inwestują w nowe, wegańskie produkty i dania. Bardzo cieszymy się, że Papa John’s Polska zdecydował się na taki ruch i że dzięki temu weganizm (albo fleksitarianizm!) 
w Warszawie będzie jeszcze łatwiejszy. Mamy nadzieję, że sieć urośnie w szybkim tempie i oferta roślinna szybko obejmie kolejne miasta – mówi Weronika Pochylska – Head Of Development kampanii RoślinnieJemy.

© Portal Spożywczy 2020-07-13 23:54:33