Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Kukiz'15 złoży projekt ustawy dot. przekazywania przez sklepy żywności potrzebującym

W czwartek w Sejmie klub Kukiz'15 złoży projekt ustawy nakładający na sklepy wielkopowierzchniowe obowiązek przekazywania żywności, której termin do spożycia upłynie za ok. tydzień, do ośrodków opieki - zapowiedział Paweł Kukiz.


Autor: PAP
Data: 23-04-2019, 14:22
fot. shutterstock

Kukiz zapowiedział, że klub Kukiz'15 złoży w czwartek w Sejmie projekt ustawy, która "nakładałaby na sklepy wielkopowierzchniowe obowiązek nieodpłatnego przekazywania organizacjom pożytku publicznego żywności, której termin przydatności do spożycia ma upłynąć za około tydzień". "Te organizacje byłyby zobligowane do nieodpłatnego przekazywania żywności dalej, np. do ośrodków dla bezdomnych czy do domów opieki, gdzie przebywają starsze osoby" - podkreślił polityk.

Jak zaznaczył, termin zgłoszenia projektu jest nieprzypadkowy, bo w okolicy świąt często dochodzi do marnowania żywności.

Autorem projektu jest poseł Kukiz'15 Piotr Apel. W rozmowie z PAP przyznał on, że projekt jest inspirowanym francuskim i australijskim prawem. "Taka ustawa miałaby poprawić jakość życia osób starszych, ale także osób mniej zamożnych" - powiedział Apel.

"Żywność, której kończy się data ważności, może zostać doskonale zużyta" i jednocześnie mogą zostać zniwelowane koszty utylizacji tych produktów - zauważył. Dodał, że wymienione w projekcie instytucje, w tym m.in. domy opieki, mogły bardzo szybko zużyć taką żywność, gdzie bliski jest termin przydatności.

"Duże sieci sklepów miałyby możliwość odliczenia kosztów związanych z zakupem tych produktem i nienaliczaniem VAT-u" - mówił Apel. Z kolei drobne firmy jak np. piekarnie mogłyby przekazywać swoje towary do potrzebujących instytucji.

Według posła kwestią do doprecyzowania jest np. lista produktów, które byłyby objęte tymi przepisami. Jak dodał, z projektu wyłączone byłyby produkty, które szybko się psują i mają krótki termin przydatności.

Apel zaznaczył, że projekt, który Kukiz'15 zamierza złożyć w czwartek, byłby dopiero pierwszym krokiem. Drugim - jak dodał - "jest szukanie takich rozwiązań, żeby dać możliwość albo niskokosztowego, albo bezpłatnego dowożenia pożywienia do osób starszych". "W Australii to działa. Działa na tyle dobrze, że to się państwu opłaca, bo koszty leczenia osób starszych, które mają pełnowartościowe posiłki, są znacznie mniejsze" - mówił poseł. 

© Portal Spożywczy 2020-08-12 17:03:40