Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rynek magazynowy w I kw. blisko 17 mln mkw.

Pod koniec I kwartału 2019 zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w 11 głównych regionach Polski osiągnęły poziom 16,6 mln mkw. Liderem pod względem podaży pozostaje wciąż rynek warszawski, na którym znajduje się blisko 25% krajowych zasobów (4 mln mkw.) - podaje Colliers International.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 08-05-2019, 11:33
Tomasz Kasperowicz, senior partner, dyrektor Działy Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International fot. spółka

W I kwartale 2019 roku na rynek magazynowy w Polsce trafiło 507 tys. mkw., z czego ponad 120 tys. mkw. w ramach obiektu Hillwood Olsztynek. Najwyższy poziom nowej podaży odnotowano w Centralnej Polsce i Wrocławiu, gdzie deweloperzy oddali do użytku kolejno 89,7 tys. mkw.  i 84,2 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, co stanowiło łącznie ponad 1/3 całkowitej podaży w minionym kwartale.

Pod względem powierzchni będącej w budowie, rynek rozwijał się w szybkim tempie we wszystkich regionach, jednak na prowadzenie wysunął się Górny Śląsk. To tu pod koniec kwartału znajdowało się ponad ¼ całkowitej powierzchni w budowie (570,7 tys. mkw.).

— Górny Śląsk, podobnie jak Centralna Polska, to wciąż jedne z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce pod względem zasobów powierzchni magazynowej, głównie za sprawa lokalizacji zapewniającej dostęp do zasobów ludzkich i coraz lepszej infrastruktury drogowej —mówi Tomasz Kasperowicz, senior partner, dyrektor Działy Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

W I kw. br. wynajętych zostało 981,2 tys. m2. Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe ze strony najemców wciąż jest wysokie, choć w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego wynik jest  blisko o 20% niższy. Jedną z większych umów najmu w I kw. 2019 r. była renegocjacja 60 tys. m² podpisana przez Jysk w Logistic City Piotrków Trybunalski.

Colliers International  jest wiodącą, globalną firmą oferującą najwyższej jakości usługi na rynku nieruchomości oraz zarządzanie inwestycyjne. Posiada biura w 68 krajach, w których zatrudnia ponad 14 000 specjalistów.

Colliers International w Polsce działa od 1997 roku i posiada biura w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi, w których łącznie zatrudnia ponad 250 specjalistów

 

© Portal Spożywczy 2020-08-08 22:44:20