Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Mondelēz do 2025 r. będzie produkował wyroby czekoladowe wyłącznie z kakaowca ze zrównoważonych upraw

Mondelēz International ogłosił, że do 2025 r. 100 proc. kakao wykorzystywanego przez należące do firmy marki czekolad będzie wytwarzane w ramach programu zrównoważonej uprawy ziaren kakaowca Cocoa Life. Decyzja koncernu jest efektem pozytywnych wyników uzyskanych w ciągu pierwszych sześciu lat trwania inicjatywy.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 22-05-2019, 14:13
Fot. Shutterstock

Cocoa Life pomaga tworzyć stabilny łańcuch dostaw ziaren kakaowca, poprzez zwiększanie plonów w ramach istniejących upraw, wspieranie rozwoju społeczności lokalnych oraz zapobieganie deforestacji. Obecnie 43 proc. marek czekolad należących do Mondelēz International jest produkowane z ziaren kakao, które pochodzi z upraw objętych programem Cocoa Life. Do roku 2025 zarówno uwielbiane marki międzynarodowe jak i lokalne, w tym Toblerone i Lacta, dołączą do Milka, Côte D’Or oraz Cadbury Dairy Milk, a do ich produkcji będzie wykorzystywane ziarno pozyskiwane w sposób zrównoważony.

Rozszerzenie programu pozwoli zwiększyć liczbę objętych nim farmerów i lokalnych społeczności, wspieranych przez Mondelēz International w sześciu krajach, gdzie uprawiane są ziarna kakaowca: Ghanie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Indonezji, Indiach, Dominikanie i Brazylii.

- Celem Mondelēz International jest wzmocnienie świadomości i dostępu do zdrowych przekąsek. Droga do jego realizacji zaczyna się od jakości pozyskiwanych przez nas składników, w tym kakao. - mówi Dirk Van de Put, Prezes Mondelēz International.

- Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na czekoladę, to właśnie Mondelēz International stoi na czele zmian, mających na celu zbudowanie odpowiedzialnie prosperującego sektora produkcji kakao. Podjęta przez nas deklaracja to ważny krok dla Cocoa Life. Dzięki niemu więcej konsumentów na całym świecie będzie miało pewność, że ich ulubione marki czekolady są produkowane w odpowiedzialny sposób - dodaje.

Od uruchomienia programu w 2012 r., Mondelēz International przeznaczył 400 mln. dolarów na zbudowanie stabilnego łańcucha dostaw kakao, zwiększając wydajność upraw ziarna kakaowca oraz wspierając zaangażowanie jego partnerów. Obecnie program opiera się na bezpośredniej współpracy z farmerami oraz społecznościami zajmującymi się uprawą kakaowca. Koncentruje się na podnoszeniu ich poziomu życia poprzez edukację oraz dostęp do niezbędnych zasobów, takich jak sadzonki oraz środki ochrony roślin

Na koniec kwietnia Mondelēz International opublikował raport - Cocoa Life’s 2018 Annual Report na temat postępów, osiągniętych w ramach programu. Dokument, podsumowujący rezultaty uzyskane w pierwszych sześciu latach od uruchomienia inicjatywy, stanowi pierwszy w historii raport poświęcony programowi o tak szerokim zasięgu, realizowanemu w ramach przemysłu kakaowego. Cocoa Life objął już swoim zasięgiem ponad 142 000 farmerów oraz 1400 społeczności, co przyczyniło się do zwiększenia wydajności upraw, wspierania lokalnej ludności, oraz wzrostu produkcji, która pokrywa obecnie 43% zapotrzebowania na czekoladę Mondelēz International.

Program skupia się na obszarach, na które może wywrzeć największy wpływ. Dotyczy to przede wszystkim: zmiany uprawy kakao w dochodowy biznes; budowy świadomych, otwartych i kierujących własnym rozwojem społeczności lokalnych; ochrony i odbudowy lasów, pozwalających na praktyki rolnicze korzystne dla klimatu i środowiska naturalnego.

- Rozszerzenie zasięgu programu Cocoa Life to kolejny krok Mondelēz International na drodze do wywierania coraz bardziej pozytywnego wpływu zarówno na ludzi, jak i na całą planetę - komentuje Van de Put.

- Poprzez inicjatywę Cocoa Life stoimy na czele walki ze zmianami klimatycznymi w sektorze kakaowym oraz odgrywamy szczególną rolę w zapewnianiu dostaw kluczowych surowców w sposób zrównoważony. Sukcesu nie da się osiągnąć działając samemu. Dlatego też zależy nam na wprowadzaniu trwałych zmian oraz rozszerzeniu naszego holistycznego podejścia poprzez efektywne, oparte na współpracy partnerstwo - podsumowuje Prezes Mondelēz International.

O programie Cocoa Life

Cocoa Life to globalny program zrównoważonej uprawy ziaren kakaowca stworzony przez Mondelēz International. Kakao jest podstawowym składnikiem naszych czekolad i kluczowym surowcem w naszej działalności. Dlatego naszym celem jest zadbanie o jego odpowiedzialne pozyskiwanie. Oznacza to mierzenie się ze złożonymi wyzwaniami, przed jakimi stoją farmerzy kakao i ich lokalne społeczności, takimi jak zmiana klimatu, nierówność płci, ubóstwo i praca nieletnich. Program Cocoa Life odpowiada na te wyzwania na terenie sześciu krajach, w których uprawiane są ziarna kakaowca: Ghanie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Indonezji, Indiach, Dominikanie i Brazylii.

© Portal Spożywczy 2020-12-01 23:21:51