Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

ABW: Zatrzymano 3 osoby wyłudzające VAT z handlu wodą smakową

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzy osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudzała VAT z handlu wodą smakową - dowiedziała się PAP. Grupa miała wyłudzić 1,5 mln zł zwrotu VAT i nie zapłaciła takiej samej kwoty podatków.


Autor: PAP
Data: 30-05-2019, 12:42
fot. pixabay.com

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze ze śląskiej delegatury ABW w ostatnią sobotę i wtorek (25 i 28 maja) na terenie województw: śląskiego i dolnośląskiego.

Przypomniał, że to kolejne zatrzymania w tej grupie - w lutym ABW zatrzymała trzy inne osoby podejrzewane o nieodprowadzenie ponad 70 mln zł podatku VAT od wewnątrzwspólnotowych transakcji wodą, granulatami i artykułami spożywczymi.

Żaryn wyjaśnił w rozmowie z PAP, że zatrzymani przez ABW korzystali z firm - słupów, które wystawiały fałszywe faktury. Zatrzymanym, którzy trafili do nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Katowicach zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy i oszustwa skarbowe. Za takie przestępstwa grozi do 10 lat więzienia.

Sąd na wniosek prokuratorów zgodził się na areszt wobec jednego z zatrzymanych - podał rzecznik. Prokuratura wobec dwu pozostałych zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze - dodał.

Żaryn powiedział, że śledztwo rozwija się i niewykluczone są kolejne zatrzymania. 

© Portal Spożywczy 2020-08-09 22:20:33