Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Żeby zarabiać na truskawkach, najpierw trzeba zainwestować w dobre sadzonki

- Trzeba inwestować w dobre sadzonki, włókninę, nawodnienie, pielęgnację. Jeśli rolnicy to zrozumieją, będziemy mieć coraz lepsze plantacje. Jeśli nie, będzie jak będzie - mówi Grzegorz Mitura, właściciel plantacji truskawek w Garwolewie.


Autor: www.sadyogrody.pl
Data: 13-06-2019, 12:10
fot. shutterstock

Ciepło i wilgotno, przedtem susza, przymrozki - to nie są idealne warunki dla truskawki. W zeszłym roku było podobnie. Jak sobie z tym radzić

W tym roku napotkaliśmy na trzy główne problemy. Zaczęło się od temperatur niesprzyjających truskawkom; przymrozki nocne przejawiały się spadkiem temperatur do minus 6 stopni Celsjusza. Akurat truskawka była pod okrywami z agrowłókniny, to zabezpieczyło rośliny w jakimś stopniu, choć moim zdaniem przemarzło ok. 15% kwiatów.  Niestety, mimo że truskawka powinna być na dzień odkryta, nie mogliśmy zdjąć okryw, ponieważ na kolejną noc znów zapowiadano przymrozki, i kwiaty, które kwitły pod folią nie wykształciły ładnego owocu. Czyli ten pierwszy owoc spod okryw był zniekształcony. Czyli przymrozki to pierwszy niekorzystny czynnik.

Drugim niekorzystnym czynnikiem była susza i silne wiatry, które zniszczyły nam liście, przez co truskawka nie miała już tego wigoru. Z suszą radziliśmy sobie stosując deszczownie i nawadnianie kropelkowe.

Trzeci czynnik to deszcze, które padały przez dwa tygodnie. Teraz  (25 maja – red. ) to się uspokoiło, od 3-4 dni pogoda jest idealna – jest ok 20 stopni, trochę wiatru, słońce, to dobra pogoda dla truskawki. Noce mogłyby być trochę cieplejsze, ale nie możemy mieć wszystkiego, prawda? Suma sumarum teraz pogoda się wyklarowała, natomiast przez ostatni miesiąc te trzy zjawiska, o których mówiłem były bardzo niekorzystne dla nas.

Jaka jest powierzchnia pańskiej plantacji?

My tu prowadzimy gospodarstwo rodzinne, opiekujemy się plantacją ok. 30 hektarową. 

Jakie Pan uprawia odmiany truskawek?

Mamy 3 odmiany – Rumbę, Azję i Malwinę, mniej więcej po 10 ha. Sezon trwa u nas ok. 2,5 mc. Cały czas szukamy innych odmian, ale te odmiany dla nas i dla naszych odbiorców są dobre. Każda z nich jest smaczna - Rumba jest wcześnie, Azja bardzo ładnie wygląda, a Malwina jest późna. To trudna odmiana do uprawy, bo kiedy owocuje, nie ma już przemysłu, i jeśli się ją źle zrobi to nie ma jej gdzie sprzedać. Niewielu ją uprawia.

Ma Pan stałych odbiorców?

Tak, od około 10 lat. Około 50% sprzedaję w kraju, drugie 50% idzie na eksport.

Uważa Pan, że pańska plantacja jest idealna? Jak powinna wyglądać plantacja, żeby plantator nie bał się pogody?

Nie, nie jest idealna. Idealna plantacja powinna znajdować się w tunelach. My też mamy tunel, ok. 80 arów, ale w tym roku nie mieliśmy uprawy w tunelu, żeby ziemia rok odpoczęła pod nowe nasadzenia. Natomiast koledzy uprawiający truskawę w tunelu bardzo sobie chwalą to rozwiązanie, bo w tym roku tunel sprawdził się idealnie, nie tylko w truskawce ale też w malinie – widziałem już wczoraj (24 maja – red. ) pierwsze zbiory malin z tuneli, i ten towar jest bardzo ładny. Truskawka również jest bardzo ładna.

Więcej czytaj na sadyogrody.pl.

© Portal Spożywczy 2020-08-04 16:46:18