Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Browar Jastrzębie i spółka Polski Eko Chmiel wspólnie w projektach bez WWA

W Jastrzębiu-Zdroju doszło do podpisania listu intencyjnego między Browarem Jastrzębie a spółką Polski Eko Chmiel SA. Firmy zobowiązały się do współpracy w produkcji piwa na bazie polskich odmian chmielu bez szkodliwych związków WWA oraz opracowania receptury i produkcji piwa bezalkoholowego opartego na czystym chmielu.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 24-06-2019, 11:21

– Misją naszej firmy jest warzenie piwa według tradycyjnych receptur, z ekologicznych surowców, w sposób naturalny, bez chemii. Chcemy produkować piwo naturalne. Jak wszyscy wiemy, dzisiejsze produkty są obarczone chemią i GMO. Nawiązaliśmy współpracę z firmą, której misją jest produkcja czystego chmielu – powiedział w czasie uroczystości Piotr Piekarski, prezes Browaru Jastrzębie.

– Do wyjątkowego piwa będziemy dostarczać wyjątkowy chmiel, bez WWA. Taki, który będzie zdrowy i będzie dawał naturalne piwo, którego sobie wszyscy życzymy – wtórował mu Zbigniew Siedlarczyk, prezes spółki Polski Eko Chmiel SA.

Przy współpracy ze spółką Polski Eko Chmiel w Jastkowie na Lubelszczyźnie powstała pierwsza w Europie plantacja chmielu wykorzystująca kompozytową konstrukcję do budowy chmielników. Już we wrześniu tego roku zebrane zostaną pierwsze szyszki chmielowe z czystych, pozbawionych kreozotu chmielników.

Oczywiście ta stosunkowo niewielka plantacja nie powoli na zaspokojenie potrzeb browaru, który ma produkować zdrowe i naturalne piwo. Dlatego spółka rozpoczęła w połowie czerwca kontraktację chmielu u polskich plantatorów.

– Będziemy kontraktować chmiel z istniejących już plantacji. Warunkiem jest przeprowadzenie procesu bioremediacji i usunięcie źródła WWA, czyli konstrukcji starego typu. Z nieukrywaną satysfakcją możemy poinformować, że mamy deklaracje współpracy od plantatorów uprawiających chmiel na ponad 150 ha – powiedział Zbigniew Szkopek, członek rady nadzorczej spółki Polski Eko Chmiel SA. – Już teraz zapraszamy do współpracy browary i piwowarów. Wspólnie powinniśmy określić, które odmiany chmielu warto uprawiać, lub opracować nowe, pod własną marką – dodał.

W Polsce chmiel uprawiany jest na obszarze ponad 2 tys. ha. Niestety, niemal 100 proc. chmielników w Polsce wykorzystuje do upraw drewniane konstrukcje pokryte szkodliwym impregnatem – kreozotem.

To środek zapobiegający niszczeniu drewna, zapewniający trwałość, ale szkodliwy dla zdrowia.

Od kwietnia 2018 r., zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, nie można do impregnacji drewna stosować kreozotu z powodu jego szkodliwego działania. To oznacza, że branża chmielarska będzie musiała wymienić drewniane słupy chmielników na bezpieczne konstrukcje, np. słupy kompozytowe.

Ponieważ kreozot przenika także do gleby, trzeba nie tylko wymienić słupy, ale też oczyścić ziemię. Konieczny jest więc proces bioremediacji, czyli oczyszczenia gruntu za pomocą bakterii, bez potrzeby wywożenia ziemi i niszczenia sadzonek.

Browar Jastrzębie to firma specjalizująca się w piwach kraftowych. Początkowo była browarem kontraktowym, jednak popyt na wytwarzane przez nią piwa spowodował, że w 2018 r. właściciele zdecydowali się na budowę własnego browaru, finansowaną pieniędzmi uzyskanymi z crowdfundingu. Odnieśli ogromny sukces. Podczas prawie 3-miesięcznej kampanii spółka zdobyła ponad 3 mln 877 tys. zł od przeszło 4 tys. akcjonariuszy z całej Polski.

Spółka Polski Eko Chmiel SA została utworzona w celu produkcji chmielu pozbawionego zanieczyszczeń pochodzących z kreozotu oraz wdrażania i rozwijania nowych technologii w zakresie uprawy i produkcji chmielu. Firma jest jedynym na świecie dostawcą kompozytowych konstrukcji nośnych chmielnika, które wyposażone są w system monitoringu rozwoju roślin.

© Portal Spożywczy 2020-07-16 02:14:34