Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Traysealer Ishida zwiększa efektywność producji pyz ziemniaczanych (schładzanych)

Instalacja systemu hermetyzacji tacek Ishida QX-775 w firmie Friweika eG, specjalizującej się w przetwórstwie i produkcji wyrobów ziemniaczanych umożliwiła zwiększenie wydajności linii produkującej świeże pyzy ziemniaczane o 25%.


Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez Ishida
Data: 11-07-2019, 15:23

Ziemniaczane pyzy należą do ulubionych smakołyków w całych Niemczech. W celu sprostania rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty szybko zbywalne, firma Friweika z siedzibą w Saksonii aktualnie produkuje właśnie pyzy ziemniaczane, schłodzone. Są one oferowane w zróżnicowanej formie - jako, już gotowe ciasto na pyzy zapakowane w torebki lub też, jako gotowy produkt, wstępnie uformowany i zahermetyzowany w technologii MAP na tackach produktowych. Produkcja tego wyrobu to rząd 700 ton ciasta na tydzień, ilość odpowiada około 3 milionom pyz.

Kierując się potrzebą sprostania tempa pakowania do tempa produkcji pyz ziemniaczanych, firma Friweika poszukiwała rozwiązań podnoszących wydajność pakowania. I tak, dwa dotychczasowo eksploatowane traysealery półautomatyczne chciano zastąpić rozwiązaniem w pełni zautomatyzowanym. Christian Möhr, Szef Wydziału Wartości Dodanej, tak opisuje wymagania firmy: "Chcieliśmy wydajnej maszyny z potencjałem do przyszłej ekspansji, urządzenia nie tylko solidnego, ale - co równie ważne - niezajmującego zbyt wiele przestrzeni produkcyjnej".

System hermetyzowania tacek (traysealer) Ishida QX-775 Flex może zahermetyzować jednocześnie do sześciu tac przy prędkości maksymalnej 15 cykli na minutę (cięcie zewnętrzne, cięcie wewnętrzne i etap folii termo-kurczliwej). Jednym z powodów tak wysokiej prędkości maszyny jest zastosowanie rozdzielonych systemów odsysania i iniekcji gazu. Natomiast użycie nowoczesnej serwo-technologii zapewnia efektywne sterowanie procesami podawania, tak tacek, jak i folii, nawet przy dużych prędkościach.

Jedno pasmowy system charakteryzuje m.in. kompaktowa konstrukcja. Urządzenie mierzy zaledwie 3114 mm długości i 1340 mm szerokości. Tym samym integracja z istniejącą w Friweika linią produkcyjną nie stanowiła najmniejszego problemu. Dla porównania, inni dostawcy chcąc dorównać do poziomu wydajności  Ishida QX-775 Flex musieliby stosować większe systemy dwupasmowe. Inną  korzyścią kluczowego znaczenia jest system podawania tacek, który został wyposażony w plastikowe pasy. Traysealer Ishida QX-775 Flex obsługuje wszystkie typowe odmiany tacek oraz folii stosowane w technologii hermetyzowania produktu w atmosferze modyfikowanej MAP (tj. Modified Atmosphere Packing) oraz umożliwia szybkie i częste przezbrajanie.

Aktualnie, świeże pyzy ziemniaczane w firmie Friweika są pakowane na dwóch formatach tacek. Dla nich też Ishida zaprojektowała specjalnie dostosowane narzędzia. Tacki 4 komorowe o masie docelowej 500 g przeznacza się do sprzedaży w supermarketach, natomiast tacki nowego formatu, tj. 15 komorowe o masie docelowej 1,9 kg przeznacza się na rynek gastronomii. Należy zaznaczyć, że wspomniany nowy, znacznie większy format nie byłby możliwy na wcześniej eksploatowanych urządzeniach.

Stosowana atmosfera ochronna ma za zadanie przedłużanie okresu trwałości produktów i w tym przypadku składa się z mieszaniny dwutlenku węgla i azotu. System Ishida QX-775 Flex wyposażono w zintegrowany system analizy gazów dla każdego cyklu uszczelniania. To dzięki niemu skład atmosfery ochronnej podlega stałemu monitorowaniu. Jeśli mieszanina gazów nie jest taka, jak powinna, system zostaje automatycznie zatrzymany.                                                                 

Co równie ważne, QX-775 Flex łączy wysokie ciśnienie uszczelniania z precyzyjnym sterowaniem, tak czasu zgrzewania, jak temperatury zgrzewania dla każdej tacki indywidualnie. To pozwala na uzyskanie opakowania o wysokiej jakości,  zmaksymalizowanego efektu wizualnego  i w rezultacie atrakcyjnego wyglądu produktu na półce sklepowej. I jak stwierdza Christian Möhr: "Wcześniej mieliśmy do czynienia z wadami, takimi jak wiszące nadlewki na szwie po spawie uszczelniającym przypominające psie uszy, ale z tym już koniec"  

Ponadto, system hermetyzacji, tj. traysealer Ishida oferuje wyjątkową, docenianą przez operatorów z Friweika, łatwość obsługi. A to dzięki automatycznemu konfigurowaniu i do 100 zaprogramowanych ustawień. Dla wymiany folii i narzędzi dostępny jest zakres funkcji szybkiej zmiany. Wózek narzędziowy z napędem to dodatkowe ułatwienie, zaprojektowany, jako asysta procesu przezbrajania oraz jako stanowisko ich konserwacji. Operatorzy mogą usunąć zarówno całe narzędzie lub tylko jego dolną albo górną sekcję według potrzeby. 

Inwestycja Friweika w ten całkowicie zautomatyzowany system Ishida przyniosła wiele konkretnych korzyści. "W ciągu trzech miesięcy od zainstalowania maszyny wydajność procesu wzrosła o 25%. Ponadto wymóg złożoności i czasu obsługi przez operatora maszyny uległ zredukowaniu " - stwierdza Christian Möhr.

Obecnie, system QX-775 Flex nie pracuje z pełną wydajnością ponieważ poprzedzające sekcje linii produkcyjnej nie nadążają za tempem. Jednakże, jak twierdzi Christian Möhr, bieżąca wydajność wyjściowa 60 sztuk na minutę wkrótce ulegnie podwojeniu. System Ishida to również oszczędności w zużyciu materiałów eksploatacyjnych. I tak, dzięki mniejszej liczbie odpadów przy przycinaniu dramatycznie spadło zużycie folii.

© Portal Spożywczy 2020-04-01 16:30:30