Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ekspert: Nie wiadomo, czy w przyszłym roku nie będzie podwyżek prądu dla małych firm

Choć dla większości film z sektora rolno-spożywczego - które są mikro lub małymi firmami - ceny nie wzrosną, to wprowadzone zamieszanie (firmy po nowym roku często dostały rachunki z wyższymi opłatami) mogło skutkować pewną ostrożnością inwestycyjną w tej branży - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Kamil Rybikowski, Ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 19-07-2019, 15:01
fot. shutterstock

- Problemem jest chaos i niedopracowanie przepisów ustawy, która powstała pod koniec ubiegłego roku. Parlament zajął się wprowadzeniem regulacji w dosłownie ostatniej chwili i to niestety odbiło się na jakości ustawionego prawa. Mimo, że od tego czasu minęło raptem kilka miesięcy, ustawa doczekała się już kilku nowelizacji. Nie spieszono się również z uchwalaniem rozporządzeń wykonawczych - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Kamil Rybikowski, Ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

- Choć dla większości film z sektora rolno-spożywczego (które są mikro lub małymi firmami) ceny nie wzrosną, to wprowadzone zamieszanie (firmy po nowym roku często dostały rachunki z wyższymi opłatami) mogło skutkować pewną ostrożnością inwestycyjną w tej branży. Zwłaszcza, że nie ma jasnej deklaracji rządu, na ile są to działania dorywcze i czy w przyszłym roku nie czekają nas już podwyżki, odczuwalne dla każdej kieszeni - dodaje.

- Fakt ponoszenia większych opłat za CO2 był znany od lat, ale prawo zmieniono 3 dni przed wejściem w życie droższych opłat. Nie zbadano także dogłębnie, czy przepisy są zgodne z prawem unijnym, dlatego też ustawa częściowo została oprotestowana przez Komisję Europejską, w części dotyczącej średnich i dużych firm - tłumaczy ekspert.

- Od 1 lipca operatorzy na skutek kolejnej nowelizacji mogą już podnieść ceny za prąd średnim i dużym firmom, lecz te mogą następnie ubiegać się o zwrot kosztów według pomocy de minimis. Jakie rozwiązanie zostanie wprowadzone od 2020 roku - nie wiadomo, w dodatku dialog rządu z Komisją Europejską wciąż trwa i nie wszystkie wątpliwości zostały rozstrzygnięte. Niestety przedsiębiorcom pozostaje jedynie czekać, ewentualnie podejmować działania, które doprowadzą do oszczędności w dziedzinie poboru energii - mówi Kamil Rybikowski. 

© Portal Spożywczy 2020-07-15 01:28:24