Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

BGK: 10 tys. firm skorzystało z unijnego finansowania zwrotnego na kwotę ponad 1,79 mld zł

10 tys. firm skorzystało z pożyczek, poręczeń i wejść kapitałowych w ramach unijnego finansowania zwrotnego na kwotę ponad 1,79 mld zł - podał w czwartek w komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego. Ponad 1/3 z nich to tzw. start-upy.


Autor: PAP
Data: 25-07-2019, 11:33
fot. shutterstock

Jak czytamy w komunikacie, najczęściej z unijnego finansowania zwrotnego korzystały mikroprzedsiębiorstwa (8,5 tys.), a także małe (1,2 tys.) i średnie firmy (ponad 200).

"Ponad 1/3 z nich to tzw. start-upy. Oznacza to, że łącznie do przedsiębiorców trafiło ponad 1,79 mld zł - z czego 1,69 mld zł to pożyczki unijne, a reszta to inne produkty, takie jak poręczenia i wejścia kapitałowe" - podał BGK.

"Jako państwowy bank rozwoju pomagamy rosnąć każdej firmie - od start-upów po największe przedsiębiorstwa, wspieramy je na każdym etapie ich działalności" - wskazał Przemysław Cieszyński z zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodał, że dzięki pożyczkom unijnym można sfinansować m.in. wdrożenie nowych technologii lub inne rozwojowe działania. "To także doskonały sposób finansowania pomysłów na biznes dla tych, którzy dopiero rozpoczynają lub krótko prowadzą działalność gospodarczą" - wskazał.

Bank podał, że od stycznia do 24 lipca przedsiębiorcy skorzystali z unijnego finansowania 4104 razy (przedsiębiorca może skorzystać w produktu więcej niż raz), co oznacza ponad 30-proc. wzrost względem zeszłego roku (3110). Najczęściej po wsparcie sięgali przedsiębiorcy z województwa wielkopolskiego (1822), pomorskiego (1522) oraz dolnośląskiego (1205).

Z informacji BGK wynika, że handel hurtowy i detaliczny, przetwórstwo przemysłowe i budownictwo - to branże, których przedstawiciele najchętniej sięgali po instrumenty zwrotne. Na dalszych miejscach znalazły się opieka zdrowotna i pomoc społeczna, a także zakwaterowanie i usługi gastronomiczne.

W komunikacie czytamy ponadto, że przedsiębiorcy, właściciele start-upów czy osoby nieaktywne zawodowo to niejedyne grupy odbiorców, które mogą skorzystać z instrumentów zwrotnych.

Jak wskazał bank, po unijną pożyczkę na działania związane z efektywnością energetyczną czy rewitalizacją budynków mieszkalnych mogą sięgnąć m.in. właściciele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych czy Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). "Do tej pory z takiego wsparcia skorzystało 75 podmiotów. Po realizacji inwestycji i spłacie zaciągniętych przez przedsiębiorców zobowiązań, środki unijne będą wykorzystywane na wsparcie kolejnych przedsięwzięć" - podano.

Środki pochodzą z regionalnych programów operacyjnych (RPO) na lata 2014-2020, którymi zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. 

© Portal Spożywczy 2020-11-29 23:56:04