Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Wipasz: Ekolodzy zablokowali Instytut szczęśliwego prosiaka

Instytut szczęśliwego prosiaka Wipaszu zablokowany - informuje  "Puls Biznesu". Firma z pomocą naukowców do 2020 r. miała zbudować pod Kętrzynem nowoczesny zakład hodowli prosiąt, ale zablokowali go ekolodzy.


Autor: PAP/Puls Biznesu
Data: 29-07-2019, 07:27
Józef Wiśniewski; fot. PTWP

Inwestycja miała pozwalać na krajową hodowlę prosiąt z uwzględnieniem najnowszej wiedzy naukowej. Budowa miała kosztować 24 mln zł, z czego 8 mln zł unijnego grantu - przypomina gazeta.

Według cytowanego w dzienniku twórcy Wipaszu Józefa Wiśniewskiego powstanie instytutu zablokowali ekolodzy z organizacji Otwarte Klatki. "Ekoterroryzm i blokowanie inwestycji, o którym mówi branża, ma namacalne skutki" - cytuje Wiśniewskiego gazeta.

"Zamierzaliśmy stosować m.in. kontrolowane żywienie zwierząt, uwzględniające indywidualne potrzeby, m.in. stan zdrowia. Prosięta miałyby przestrzeń i nie byłyby przewożone na większe odległości, żeby oszczędzić im stresu. Dzięki temu mniej by chorowały i nie byłoby konieczności podawania im antybiotyków. Dokładnie tego chcą konsumenci" - tłumaczy w dzienniku ekonomicznym wiceprezes firmy Przemysław Sawoński.

Cytując go gazeta przypomina, że obecnie prosięta do polskich hodowli przyjeżdżają z Danii, specjalizującej się w ich produkcji. Po 24-godzinnym transporcie prosięta są zmęczone, zdarza się, że z połamanymi nogami. Później muszą zaaklimatyzować się do nowych warunków. "W efekcie chorują i podaje się im antybiotyki - tłumaczy wiceprezes w "PB".

"Dlatego chcemy stworzyć w Polsce wzorcową hodowlę prosiaków, które będą trafiać do odchowu na polskie fermy" - mówi Wiśniewski o pomyśle zablokowanym przez ekologów.

Wipasz zatrudnia 1,8 tys. osób. Ma 2,3 mld rocznego obrotu.

Więcej w Pulsie Biznesu

© Portal Spożywczy 2020-07-11 06:38:39