Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

MRiRW opublikowało listę importerów sera i masła

Ministerstwo rolnictwa opublikowało w piątek na swojej stronie internetowej listę mleczarni, które sprowadziły do Polski w pierwszym półroczu tego roku sery i masło. Jej celem - jak czytamy - jest przekazanie rolnikom informacji o wielkości i asortymencie surowców sprowadzanych z zagranicy przez firmy m.in. skupujące mleko.


Autor: PAP
Data: 23-08-2019, 19:50
fot. materiały prasowe PTWP

Na liście sporządzonej na podstawie zestawienia Głównego Lekarza Weterynarii znalazło się na 13 podmiotów, w tym trzy spółdzielnie mleczarskie. Wynika z niej, że w pierwszej połowie roku do Polski zaimportowano ok. 12,5 tys. ton sera, głównie dojrzewającego (żółtego). Największe zakupy za granicą zrobiła spółka Lumiko z Łukowa oraz spółdzielnia mleczarska Mlekovita. Najczęściej kupowano ser w Niemczech.

W umieszczonym na stronie komentarzu ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego czytamy: "W sytuacji istotnych nadwyżek surowców rolniczych w Polsce, sprowadzanie na rynek krajowy tysięcy ton mięsa (w tym zwierząt do uboju), sera, masła i innych wyrobów spożywczych, choć dopuszczalne w ramach obrotu wewnątrzwspólnotowego, jest dla polskiego rolnictwa szkodliwe. Utrudniony zbyt na surowce rolnicze pochodzące z polskich gospodarstw, oferowanie bardzo niskich cen i lekceważące traktowanie polskich rolników przez przetwórców, którzy w ostatnich latach skorzystali z ogromnego wsparcia publicznego na rozwój swoich zakładów. Wszystko to budzi uzasadniony niepokój".

Jak poinformowało biuro prasowej w komunikacie, "minister rolnictwa i rozwoju wsi jest zdeterminowany, by przekazywać polskim producentom rolnym informacje o wielkości i asortymencie surowców sprowadzanych z zagranicy przez firmy, z którymi często polscy rolnicy kooperują".

Ministerstwo zapowiada publikację kolejnych list.

Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej, w 2018 r. import serów i twarogów wyniósł 95 tys. ton., a masła 20 tys. ton.

CAŁA LISTA W ZAŁĄCZNIKU!

© Portal Spożywczy 2020-07-12 20:36:44