Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Drożeją jabłka przemysłowe. Ceny śliwek i malin stabilne

Uprawy warzyw słabo sobie radzą z suszą. Znacznie lepiej radzą sobie drzewa  owocowe, a i tu zbiory będą mniejsze niż w ubiegłym – rekordowym – roku – informuje Agrobiznes w TVP.

Jabłka przemysłowe drożeją. W punktach skupu kosztują blisko 50 gr/kg. Dowiezione do zakładów – 55 gr/kg. Chociaż to dopiero początek sezonu i stawki są jeszcze mało reprezentatywne to jednak wyznaczają kierunek. Jabłek w tym roku zbierzemy o jedną czwartą mniej niż w ubiegłym roku, a spadek plonów zapewne odbije się na cenie.

Śliwek też może być mniej, ale zdaniem ekspertów późne odmiany będą dobrze plonować. Tam gdzie nie było strat gradowych dobrze zapowiada się też ich jakość, bo śliwki lubią słońce. Ceny w punktach skupu są zbliżone do zeszłorocznych, bo tu obowiązują głównie umowy kontraktacyjne. Kilogram śliwek do mrożenia kosztuje od 50-70 gr/kg.

Bardzo zróżnicowana jest sytuacja producentów malin. Jakość owoców drugi rok z rzędu jest bardzo słaba. Ruszył skup jesiennych odmian malin, ale owoce nie wytrzymują tak wysokich temperatur jak teraz. Potrzebują też wody. Kto ma nawadnianie zyska na wysokich cenach. Teraz klasa II czyli praktycznie poza wyborem przekracza 6 zł/kg. Klasa I kosztuje 7 zł. Plantacji z nawodnieniem jest około 20-25 proc. Reszta skazana jest na kaprysy pogody.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. © Portal Spożywczy 2021-06-23 22:59:22