Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Orlen - dzięki przejęciu Ruchu - chce wzmocnić segment sprzedaży detalicznej

Orlen, który planuje przejęcie 100 proc. akcji Ruchu, chce wykorzystać synergie operacyjne i liczy, że dzięki tej transakcji wzmocni segment sprzedaży detalicznej - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie prasowym.


Autor: PAP
Data: 30-08-2019, 16:37
fot. materiały prasowe

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie zatwierdził układy Ruchu z wierzycielami w ramach przyspieszonych postępowań układowych.
 
Orlen podał, że kolejnym istotnym etapem warunkującym przeprowadzenie tej transakcji, będzie uzyskanie zgody organu antymonopolowego.
 
"Nasza deklaracja nabycia pakietu 100 proc. akcji Ruch pozostaje niezmienna. Decyzja Sądu przybliża nas do tego celu. Przejęcie spółki Ruch to dla nas przede wszystkim ważny projekt biznesowy, który wpisuje się w ujęty w strategii PKN Orlen rozwój segmentu detalicznego" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
 
"Spółka ze stuletnią tradycją, jaką jest Ruch jest dzisiaj w trudnej sytuacji i wymaga restrukturyzacji. PKN Orlen ma przygotowany plan działania, który pozwoli odzyskać spółce stabilność finansową oraz odbudować pozycję na rynku. (...). To dobra perspektywa biznesowa dla wszystkich zainteresowanych stron, również dla wydawców, którzy konstruktywnie zaangażowali się w projekt" - dodał.
 
Orlen poinformował, że model sprzedaży realizowany przez Ruch koresponduje z formatem O!Shop spółki i umożliwia rozwój tego formatu poza siecią stacji paliw.
 
"Spółka dostrzega szereg potencjalnych synergii wynikających m.in. z możliwości poszerzenia oferty Ruchu o produkty sprzedawane obecnie w sieci Orlen. Podobną strategię realizuje na rynkach zagranicznych m.in. MOL i Circle-K. Analizy rynkowe przeprowadzone przez Koncern wskazały na potencjał rozwoju takiego formatu z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch" - napisano w komunikacie.
 
W kwietniu Alior Bank, PKN Orlen i PZU zawarły porozumienie w sprawie warunków transakcji, dotyczącej przejęcia spółki Ruch. Porozumienie zakładało, że bank przejmie 100 proc. akcji Ruchu, a następnie sprzeda je PKN Orlen.
 
Alior Bank zamierzał przejąć akcje w sposób uzgodniony z PKN Orlen, przy czym do przejęcia miało dojść po prawomocnym zatwierdzeniu układu w ramach przyspieszonych postępowań układowych.
 
W piątek prezes Alior Banku poinformował PAP Biznes, że liczy, że do przejęcia kolportera przez inwestora strategicznego dojdzie jeszcze w 2019 roku.

© Portal Spożywczy 2020-07-12 08:55:31