Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Dwa ważne wydarzenia na UPW dotyczące produkcji zwierzęcej

Od poniedziałku do czwartku obradować będzie Międzynarodowy Kongres Higieny Zwierząt ISAH 2019, z kilkuset uczestnikami z całego świata, specjalistami w zakresie dobrostanu zwierząt, bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego, ochrony środowiska i zrównoważonej produkcji zwierzęcej.


Autor: portalspożywczy.pl
Data: 08-09-2019, 11:10
Fot. Shutterstock

Podczas sesji kongresowych przedstawiana zostanie najnowsza wiedza m.in. o zachowaniach zwierząt i dobrostanie, wykorzystywaniu antybiotyków w leczeniu zwierząt (także tych hodowlanych), o nowych chorobach przenoszonych przez zwierzęta, a także o tym czym jest precyzyjna hodowla zwierząt, jakie niesie ryzyka, a jakie korzyści.

Bardzo interesująco zapowiada się środowa sesja satelitarna, na którą zaproszono wielu lekarzy praktyków, przedsiębiorców branży hodowlanej i urzędników. Jest poświęcona aktualnym występującym w Europie zagrożeniom epizootycznym (to zagrożenia polegające na masowym występowaniem wśród zwierząt choroby zakaźnej typu ptasia grypa, ASF - afrykański pomór świń, BSE - choroba szalonych krów). Podczas tej sesji będą dyskusje jak zwalczać ogniska chorób zakaźnych, ale także kontrowersje wokół nie do końca bezpiecznych praktyk związanych ze szczątkami zwierząt uśmierconych z powodu choroby zakaźnej (proszę sobie wyobrazić zagrożenie, jeśli kilkutysięczne stado np. indyków, uśmierconych z powodu zarazy zostaje po prostu zakopane w ziemi).

Sądzę, że doskonałym rozmówcą i przewodnikiem po kuluarach Kongresu będzie dla Państwa prof. Roman Kołacz, weterynarz i zootechnik, który jako pierwszy wprowadził do polskiej debaty publicznej pojęcie dobrostanu zwierząt i który jest niezmordowanym propagatorem zrównoważonego podejścia do problemu wykorzystania zwierząt jako źródła żywności ludzi.

Kongres obraduje w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pl. Grunwaldzki 24A.

Na tej samej stronie (www.upwr.edu.pl) znajdą Państwo informacje o kolejnym wydarzeniu. W piątek i sobotę (13 i 14 września), tym razem w wynajętych salach wrocławskiej Opery, spotkać można specjalistów z Europejskiego Stowarzyszenia Neurologii Weterynaryjnej. Trudno sobie współczesną medycynę wyobrazić bez tomografu komputerowego (TK) czy rezonansu magnetycznego (MRI) – jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej w jaką stronę zmierza rozwój najnowszych metod diagnostycznych i co dla nas, ludzi, może z tego wynikać – zachęcam do kontaktu z uczestnikami tego sympozjum. Najwybitniejsi europejscy specjaliści podczas piątkowo-sobotnich spotkań rozmawiają o neuroobrazowaniu w weterynarii i diagnostyce obrazowej w medycynie człowieka, a za organizację tych debat odpowiada dr hab. Marcin Wrzosek, neurolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

© Portal Spożywczy 2020-07-13 22:31:42