Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rola kobiet w gospodarce rośnie, ale nierówności wciąż są wyraźne

Raport „Women in business" cyklicznie przygotowany przez Grant Thornton wskazuje, że w skali globu coraz więcej firm zatrudnia kobiety na stanowiskach menadżerskich i proces ten znacząco przyspiesza.

W ciągu ostatnich pięciu lat współczynnik zmienił się o 20 punktów procentowych, a w ciągu ostatniego roku – o 12 punktów. Dziś 87 procent światowych firm zatrudnia przynajmniej jedną kobietę na stanowisku menadżerskim.

Wiele badań potwierdza, że zespoły zróżnicowane – także płciowo – osiągają lepsze wyniki w analizie, planowaniu czy rozwiązywaniu problemów, a co za tym idzie przynoszą wyższy dochód. Fundacja Liderek Biznesu w swoim niedawno opublikowanym raporcie „Kobiety w biznesie – marzenia a rzeczywistość" powołuje się na przykład na dane Peterson Institute for International Economics i EY, z których wynika, że 30-procentowy udział kobiet we władzach spółek zwiększa ich zyskowność aż do 6 proc.
 
Jednocześnie ten sam raport Fundacji Liderek Biznesu przynosi wnioski znacznie mniej optymistyczne. Społeczny status kobiet i mężczyzna ma się zrównać za... 108 lat, pozycja gospodarcza – za 202 lata.
 
Chociaż menadżerek jest coraz więcej, to wciąż jest ich znacząco mniej niż mężczyzn na tych samych stanowiskach. Kobiety w całej Europie i w Polsce wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni, nawet jeśli mają te same kwalifikacje. Z raportu przygotowanego przez aleo.com wynika, że są lepiej od mężczyzn wykształcone – wyższe wykształcenie ma co trzecia Polka (32,6 proc.) i co piąty Polak. To trochę więcej niż w Europie, gdzie dyplomem może się pochwalić 30,8 proc. kobiet. Mimo to problem luki płacowej nadal istnieje. W Unii Europejskiej mężczyźni zarabiają na godzinę średnio o 16 proc. więcej niż kobiety. Polska co prawda (z wynikiem 7,2 proc.) plasuje się w pierwszej piątce państw UE z najmniejszymi nierównościami płacowymi, ale wynik nie jest już tak satysfakcjonujący, gdy przyjrzeć mu się bliżej. W sektorze publicznym gender pay gap to tylko 2,8 proc, ale w sektorze prywatnym aż 16,1 proc. (według Eurostatu).
 © Portal Spożywczy 2021-07-26 05:31:39