Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ok Google, chcę pracować w McDonaldzie

Sieć restauracji McDonald's rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do pracy poprzez asystentów głosowych Google Assistant i Amazon Alexa w ramach programu "Apply Through" - podał serwis The Verge, wskazując zarazem na postępującą automatyzację lokali szybkiej obsługi.


Autor: PAP
Data: 26-09-2019, 08:26
fot. Shutterstock

Jak zastrzegł McDonald's, program "Apply Thru" nie zastąpi całego procesu rekrutacji, ale uprości jego początkowe kroki. Po rozpoczęciu procesu rekrutacji użytkownik będzie musiał odpowiedzieć na głos na kilka pytań zadanych mu przez system. Następnym krokiem będzie wypełnienie formularza internetowego, do którego odnośnik zainteresowany otrzyma w wiadomości SMS.

Firma McDonald's wskazała, że inicjatywa jest sposobem na dotarcie do młodych osób poszukujących pracy niższego szczebla. Dwa lata temu międzynarodowa sieć restauracji szybkiej obsługi prowadziła już podobny program "Snaplications" z wykorzystaniem aplikacji Snapchat.

W ocenie Verge'a zastąpienie pisemnego zgłoszenia procesem zbliżonym do naturalnej rozmowy może ułatwić przełamanie lodów. Serwis wskazał zarazem, że automatyzacja i sztuczna inteligencja, które w tym przypadku mają pomóc młodym osobom znaleźć pracę w firmie, wkrótce staną się przyczyną utraty pracy przez wielu zatrudnianych przez McDonald's i podobne spółki. Verge wskazuje przy tym na coraz szerzej wdrażane w ostatnich latach stanowiska do samodzielnego składania zamówień oraz partnerstwa z zewnętrznymi usługami dostawczymi w rodzaju Uber Eats, które planują docelowo realizować dostawy m.in. dronami oraz pojazdami autonomicznymi.

Automatyzacja restauracji szybkiej obsługi ma podążać jeszcze dalej. McDonald's testuje już możliwości wykorzystania robotów w kuchni oraz zastosowania asystentów głosowych do przyjmowania zamówień w okienku McDrive. Według Verge'a te i inne zmiany związane z wdrażaniem najnowszych zdobyczy techniki łączy niezmienna motywacja, jaką jest cięcie kosztów i zwiększanie marży. 

© Portal Spożywczy 2021-03-08 00:24:12