Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Brazylia powtórzy drobiarski sukces w eksporcie jaj?

Podczas kongresu SIAVS – Międzynarodowej Wystawy Drobiu i Wieprzowiny w Sao Paulo reprezentanci przemysłu jajecznego z Brazylii zaproponowali, aby wykorzystać doświadczenia i kontakty w świecie arabskim kolegów eksportujących kurczaki - donosi Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Brazylia dopiero zaczyna ekspansję eksportową tych produktów. Do tej pory eksport świeżych jaj stanowił 0,4 proc. krajowej produkcji. 

W Sao Paulo spekulowano, że najłatwiej byłoby skorzystać z wypracowanej przez lata potężnej pozycji przedsiębiorstw drobiarskich na Bliskim Wschodzie i dostać się „autostopem” na ten rynek. Bliski Wschód postrzegany jest, jako największa szansa chociażby z uwagi na fakt, że rynek ten preferuje białe jaja, które dominują w brazylijskiej produkcji.

Co ciekawe, brazylijski przemysł jajeczny chce podążać za trendami tak zwanych jaj specjalistycznych: jaja ekologiczne, wzbogacane Omega – 3 czy jaja z wolnego wybiegu. Brazylia obawia się, że jeśli nie pójdzie w tym kierunku, może w dłuższej perspektywie znaleźć się na przegranej pozycji w zderzeniu z konkurencją. Ale gdy dołączy do gry może zdominować rynek.

Według KIPDiP, choć plany Brazylijczyków wydają się być w fazie wstępnej, należy je przyjąć całkiem na poważnie.

- W nie tak dalekiej przyszłości, może się okazać, że o eksporcie brazylijskich jaj będzie tak samo głośno jak o brazylijskich kurczakach. Już niejednokrotnie przekonaliśmy się, jak efektywna jest współpraca stowarzyszeń branżowych z Brazylii z administracją rządową na rynkach zagranicznych. Brazylijczycy chcą zdobyć rejon handlowy, który dla wszystkich światowych graczy jest najciekawszym kąskiem (poza Azją). Na Bliskim Wschodzie działa Turcja, Ukraina, Amerykanie i nadal swoich kontaktów bronią europejscy traderzy. Sytuacja nie wygląda najlepiej i zapowiada się ostra walka cenowa. Zasadniczym kluczem do sukcesu, poza ceną, mogą być bezpośrednie powiązania kapitałowe w krajach arabskich - ocenia Izba.© Portal Spożywczy 2021-07-27 19:38:31