Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ile podrożeją papierosy w 2020 r.?

Choć do stycznia pozostało już mniej niż dwa miesiące, nadal nie wiadomo, jak dokładnie podrożeją papierosy w 2020 r. Branża wciąż czeka na precyzyjne wskazówki, jak po podwyżce akcyzy ma obliczać nową cenę wyrobów - pisze "Rzeczpospolita".

Od dwóch lat wpływy z akcyzy tytoniowej biją rekordy. W 2018 r. budżet zarobił na palaczach 19,8 mld zł, w tym roku planowane jest 20,5 mld zł.

Jak czytamy w "Rz", Ministerstwo Finansów informowało we wrześniu, że samo jeszcze nie zna kształtu akcyzy, bo to wymaga konsultacji społecznych i zmiany ustawy o podatku akcyzowym. Jak twierdzi branża tytoniowa, szczegóły obliczania tej indeksacji trafią do ustawy okołobudżetowej. A ta się opóźnia, podobnie jak jej konsultacje, bo ciągle ważą się losy kontrowersyjnego zniesienia limitu 30-krotności przeciętnej płacy przy ustalaniu składek ZUS, wpływy z którego zapisane są w przyszłorocznym budżecie.

Branża ironizuje, że rząd nie chce przyznać, iż papierosy podrożeją, dlatego podwyżkę nazywa „indeksacją o 3 proc. stawki podatku akcyzowego". Tymczasem operacja ta przyniesie dodatkowe 579 mln zł, a całe podniesienie akcyzy na używki – nawet 1,15 mld zł.

Więcej w "Rzeczpospolitej".© Portal Spożywczy 2021-10-22 05:05:53