Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Juul wycofuje miętowe e-papierosy w USA; mentolowe nadal w sklepach

Największy producent e-papierosów w USA firma Juul Labs wycofała z rynku popularne wśród nieletnich e-papierosy o smaku mięty, ale pozostawiła mentolowe. Wcześniej spółka zrezygnowała ze sprzedaży m.in. smaków owocowych i cukierkowych - podała agencja Bloomberga.


Autor: PAP
Data: 08-11-2019, 12:16

W czwartek największy producent e-papierosów w USA zapowiedział wycofanie miętowych inhalatorów z oferty na swojej stronie i zablokowanie zamówień tych produktów przez sklepy stacjonarne. Powodem decyzji mają być ostatnie badania, wskazujące, że nieletni często preferują waporyzatory o miętowym smaku - wskazał szef przedsiębiorstwa K.C. Crosthwaite, który zarządza firmą od września.

Badanie opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie naukowym American Medical Association wykazało, że 40 proc. amerykańskich licealistów najczęściej kupowało wkłady Juul właśnie o miętowym smaku.

Jak wskazał Bloomberg, jedno z cytowanych przez firmę badań pokazało jednak, że nieletni preferują także smaki z gamy mentolowych, które firma zdecydowała się pozostawić w sklepach. Rzecznik Juul odmówił skomentowania tego faktu i decyzji o utrzymaniu sprzedaży.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa całkowity zakaz sprzedaży smakowych inhalatorów z nikotyną, w celu walki z e-paleniem wśród nieletnich. Juul postanowił samodzielnie uregulować tę kwestię, rozpoczynając od wycofania ze sprzedaży w zeszłym miesiącu smaków owocowych i przypominających cukierki. Odgórne zakazy rządu mogłyby jednak uniemożliwić też sprzedaż np. wyrobów mentolowych - wskazał Bloomberg.

Firma zapowiedziała, że nie będzie lobbować w tej sprawie i wycofała reklamy swoich produktów z amerykańskiej telewizji, prasy i internetu.

Pod koniec października Juul poinformował, że planuje zwolnić od 10-15 proc. załogi z powodu ograniczenia sprzedaży produktów smakowych i restrukturyzacji związanej z działalnością w USA. Dotychczas inhalatory o różnorodnych smakach stanowiły blisko 80 proc. sprzedaży przedsiębiorstwa.

W ocenie Bloomberga Juul zaczyna odczuwać coraz większą presję zarówno ze strony obywateli, jak i władz. W tym tygodniu w San Francisco - gdzie znajduje się siedziba Juula - głosujący odrzucili prawo zezwalające na sprzedaż e-papierosów. W praktyce oznacza to, że rozprowadzanie tych produktów na terenie miasta od przyszłego roku będzie nielegalne - wskazała agencja.

Według najnowszych danych Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie wszystkich zachorowań z powodu tajemniczej choroby płuc wiązanej z używaniem e-papierosów jest już ponad 2 tys., a zgonów - 39 (stan na 5 listopada). Najwięcej przypadków zgłaszanych jest w Kalifornii, Teksasie i Illinois. Przypadki śmiertelne odnotowano w 24 stanach USA, a ofiarami były osoby w wieku od 17-75 lat. Wśród głównych podejrzanych są e-papierosy zawierające kannabinoidy psychogenne (THC).

© Portal Spożywczy 2020-09-18 12:31:00