Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Po przetwórcach czas na supermarkety. Coraz więcej zgłoszeń do UOKiK

Dwa lata temu weszła w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Jacek Marczak, zastępca dyrektora Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przyznaje, że urząd początkowo otrzymywał głównie zgłoszenia od producentów rolnych dotyczące nieprawidłowości na rynku przetwórstwa. Teraz jednak napływa coraz więcej zgłoszeń dotyczących nadużyć ze strony dużych sieci handlowych.

Jacek Marczak podczas FRSiH powiedział, że zapisy umów handlowych zawieranych pomiędzy dostawcami a sieciami handlowymi zmieniły się po wprowadzeniu ustawy, w szczególności jeśli chodzi o wszelkie opłaty marketingowe. Zapisy, które mogły budzić wątpliwości usunięto.

- Po dwóch latach obowiązywania ustawy pojawia się coraz więcej zgłoszeń dotyczących sieci handlowych. Dotychczas badaliśmy dwie takie duże sprawy: Biedronkę i Eurocash. W Biedronce wszczęliśmy postępowanie. Badamy kwestię rabatów, które miały być wymuszane od dostawców. Na nikogo jednak nie „polujemy” – podkreślał uczestnik Forum Rynku Spożywczego i i Handlu, które odbyło się na początku listopada.

Przypomnijmy, że pod koniec września UOKiK podał, że wszczął postępowanie w sprawie sieci Biedronka. Urząd sprawdza czy właściciel sieci stosuje nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych. Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 3 proc. rocznych obrotów.© Portal Spożywczy 2021-10-17 20:58:04