Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Z jakimi problemami zmagają się producenci borówek? (video)

Producenci borówek zmagają się z wieloma problemami. W tej chwili jednym z ważniejszych jest perspektywa nadprodukcji na tym rynku i konkurencja. Dużym problemem jest również słabsza dostępność i wyższe koszty siły roboczej. Warto podkreślić, że naszą podstawową przewagą na światowym rynku borówki jest – do tej pory – zbiór ręczny - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Dominika Kozarzewska, prezes grupy Polskie Jagody.


Autor: www.sadyogrody.pl
Data: 02-12-2019, 12:55
Dominika Kozarzewska / fot. żelazna studio

Kozarzewska dodaje, że należy również wspomnieć o zmianach klimatu i zagrożenia pogodowe przed którymi możemy próbować się bronić, jednak bardzo wpływają na podniesienie kosztów produkcji.

- Jeśli chodzi o siłę roboczą to musimy myśleć przyszłościowo, bardzo kreatywnie i strategicznie nad tym w jaki sposób ta siłę roboczą zastąpić. To, że w tym momencie zastąpimy Ukraińców Nepalczykami może zadziałać na jakiś czas. Jednak jeśli nie wymyślimy żadnego innowacyjnego rozwiązania które pozwoli zmechanizować zbiór w taki sposób, żeby owoce zachowywały w pełni jakość owoców deserowych to po prostu ten biznes się przeniesie. Najpierw na Ukrainę – później tam też się skończy siła robocza – i dalej na Wschód - przyznała. 

 

 

© Portal Spożywczy 2020-11-29 11:36:11