Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rzecznik MŚP o podatku cukrowym: należy dać przedsiębiorcom więcej czasu

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, której wprowadzenie uzasadniane jest potrzebą zmniejszenia spożycia cukru w napojach przez polskich konsumentów. Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystosował w tej sprawie pismo do Ministra Zdrowia.


Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 14-02-2020, 09:51
W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o tzw. podatku cukrowym; fot. shutterstock.com

- Aby osiągnąć zakładany przez Pana Ministra cel, czyli wycofać z obrotu napoje z wysoką zawartością cukru i zastąpić je produktami zdrowszymi, należy dać przedsiębiorcom czas na zmianę receptur i wynegocjowanie umów handlowych na nowych warunkach - pisze Adam Abramowicz w liście do Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia.

Ustawa miała obowiązywać od 01.04.2020. - Dziękuję Panu Ministrowi Januszowi Cieszyńskiemu za chęć dialogu oraz deklarację przedłużania vacatio legis o dwa miesiące. Zmiana ta jest jednak niewystarczająca, ponieważ na dokonanie korekt technologicznych i organizacyjnych potrzeba więcej czasu. Jeżeli przedsiębiorcy tego czasu nie dostaną, to do dnia wejścia w życie ustawy nie będą w stanie obniżyć zawartości cukru w produkowanych napojach i jedynym wymiernym efektem inicjatywy Pana Ministra będzie finansowe obciążenie nałożone na firmy. I przyniesie tylko chwilowe zasilenie budżetu państwa, ponieważ spora część przedsiębiorstw sektora MŚP już teraz ma problemy ze zbilansowaniem ciągle rosnących kosztów działalności gospodarczej. W takiej sytuacji nawet kilkuprocentowy spadek sprzedaży, spowodowany wymuszoną przez ustawę podwyżką cen, może doprowadzić do likwidacji wielu firm, kłopotów ich właścicieli ze spłatą zaciągniętych kredytów i zobowiązań wobec pracowników - tłumaczy Adam Abramowicz.

Jego zdaniem, przesunięcie daty wprowadzenia ustawy w życie na 01.01.2021 może tym negatywnym zjawiskom zapobiec. - Bardzo proszę o poważną analizę skutków krótkiego vacatio legis dla sektora MŚP, ponieważ projekt ustawy - mimo obowiązku przedstawienia - takiej analizy nie zawiera. I w tym zakresie - o zmianę w projekcie ustawy- dodaje.

© Portal Spożywczy 2020-03-30 06:24:20