Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Apel do ministra o wstrzymanie kontroli w mleczarniach

Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, zaapelowała do Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o wstrzymanie w zakładach i spółdzielniach mleczarskich wszelkich kontroli. Powód? Obawia przed zawleczeniem koronawirusa


Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
Data: 13-03-2020, 12:59
Agnieszka Maliszewska /fot. PIM

W związku z ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia pandemii koronawirusa COVID -19 oraz poważnymi skutkami ekonomicznymi i gospodarczymi dla polskiego sektora mleczarskiego, w imieniu Członków Polskiej Izby Mleka, organizacji zrzeszającej największe polskie spółdzielnie mleczarskie, zwracam się do Pana o natychmiastowe podjęcie działań w celu ograniczenia ryzyka zamknięcia zakładów przetwórczych z powodu zawleczenia na teren zakładu koronawirusa.

Zdając sobie sprawę z ryzyka przenoszenia COVID-19 wnosimy o natychmiastowe zaprzestanie wszelkich kontroli na terenie zakładu przetwórczego przez służby podległe Panu Ministrowi, a kontrole związane z wywozami produktów prosimy o przeprowadzanie w taki sposób, by nie doszło do kontaktu z pracownikami.

- Muszę wyraźnie podkreślić, że mamy doskonałą jakość polskich produktów mleczarskich - mówi Agnieszka Maliszewska

Polska Izba Mleka opracowała katalog zaleceń dla zakładów mleczarskich, w których uwzględniono ograniczenie do minimum wchodzenie na teren zakładu osób spoza grona pracowników, niemniej jednak inspektorzy weterynaryjni czy sanitarni podlegają Panu Ministrowi.

Oczywiście wiemy, że wirus nie przenosi się za pośrednictwem żywności, ale naszą troską objęci są pracownicy, bez których żaden zakład przetwórczy nie może funkcjonować.

- Niezwykle ważne w tej sytuacji jest to, żebyśmy zapewnili pełen komfort funkcjonowania zakładom przetwórczym, bez obawy, że znaczna część załogi lub zakład zostanie objęty kwarantanną - dodaje Agnieszka Maliszewska. - Dlatego teraz to co powinni zrobić inspektorzy, to zapewnić ciągłość odpraw wysyłek na eksport i dołożyć wszelkich stań do tego, by zakłady przetwórcze funkcjonowały w sposób ciągły.

- To czas działania i prawdziwa próba naszych dobrych intencji - dodała Maliszewska. - Polska Izba Mleka jest do dyspozycji i pomocy dla wszystkich firm z sektora mleczarskiego, nie ważne czy sa naszym członkiem czy nie. Jesteśmy do Waszej dyspozycji.

© Portal Spożywczy 2020-05-29 23:07:52