666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Branża spożywcza spontanicznie ruszyła do pomocy w walce z koronawirusem

Branża spożywcza w Polsce, branża HoReCa i detaliści niemal natychmiast po wprowadzeniu stanu epidemicznego w naszym kraju ruszyli spontanicznie na pomoc tym, co stoją na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem, czyli szpitalom zakaźnym i innym służbom, przekazując dla nich produkty spożywcze i pieniądze.


Autor: Barbara Woźniak, portalspozywczy.pl
Data: 19-03-2020, 14:13
Branża spożywcza, branża HoReCa i detaliści niemal natychmiast po wprowadzeniu stanu epidemicznego w Polsce ruszyli na pomoc potrzebującym fot. Shutterstock

Trudno teraz przywołać jak i od kogo to się zaczęło. Być może przykład popłynął z Włoch, gdzie pizzę, słodycze i inne przysmaki rozdawać zaczęli mieszkańcy Rzymu lekarzom i całemu personelowi stołecznego szpitala zakaźnego Spallanzani, będącemu na pierwszej linii walk z koronawirusem. W ten sposób chcieli podziękować personelowi za poświęcenie.

A być może tego typu zachowania w obliczu zagrożeń leżą w naturze ludzkiej i akcja w Polsce zaczęła się „sama z siebie”. Restauracje i pizzerie zaczęły bowiem przekazywać bezpłatnie jedzenie szpitalom zakaźnym i personelowi medycznemu w naszym kraju. Również producenci produktów spożywczych i sklepy detaliczne włączyły się do akcji.

Maspex zdecydował o przekazaniu ponad miliona swoich produktów dla 21 specjalnych jednoimiennych szpitali zakaźnych w całej Polsce. Łącznie do szpitali trafi ponad milion sztuk produktów Maspeksu m.in. soków i musów owocowych Tymbark i Kubuś, niegazowanej wody źródlanej Kubuś Waterrr, dań gotowych i dżemów Łowicz, zup Krakus, makaronów i płatków Lubella oraz suplementów diety Plusssz. Produkty trafią do pacjentów oraz lekarzy, pielęgniarek i personelu, którzy stoją na pierwszej linii w walce z koronawirusem.

Jeden z największych producentów słodyczy, spółka Colian także zdecydowała się na wsparcie wszystkich szpitali przekształconych w zakaźne do walki z COVID-19 w naszym kraju. Producent przekaże dla lekarzy i pacjentów 160 tysięcy sztuk słodyczy i napojów niegazowanych. Do lekarzy i pacjentów trafi łącznie prawie 160 tysięcy sztuk wafelków Grześki, batoników Goplana Break, ciastek Petit Beurre Jutrzenki, czekoladek od Goplany oraz napojów niegazowanych Hellena. Dostawy będą realizowane za pośrednictwem Colian Logistic, spółki wchodzącej w skład Grupy. Firma nie wyklucza wsparcia także innych inicjatyw pomocowych.

Sieć Żabka Polska postanowiła wesprzeć finansowo instytucje, które pełnią strategiczną rolę w rozwiązywaniu problemów związanych z koronawirusem  i przekazać 4,5 mln złotych dla pracowników służby zdrowia, ministerstw oraz nadzorowanych przez nie jednostek.

Firma Allegro z branży e-commerce poinformowała zaś, że przez miesiąc każdy będzie mógł skorzystać z darmowych dostaw w Polsce za pośrednictwem usługi Allegro Smart!. Wesprze to w zakupach przez internet osoby, które zostają w domu i unikają zatłoczonych miejsc w czasie pandemii. Koszt darmowych dostaw zostanie pokryty przez Allegro.

Producent drobiu i pasz, firma Wipasz za pośrednictwem Fundacji Wipasz Pomocna Dłoń, przekazał ponad 200 tys. złotych na zakup respiratora dla Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie oraz moduł umożliwiający szybką diagnostykę pacjentów dla Szpitala Zakaźnego w Ostródzie.  Fundacja Wipasz Pomocna Dłoń prowadzi także zbiórkę na dalszą walkę z koronawirusem.

Natomiast SuperDrob uruchomił specjalną akcję dodatkowej pomocy dla seniorów i potrzebujących. 17 marca spółka przekazała pół tony produktów dla partnerów akcji, czyli Parafii w Karczewie, Caritasowi i Fundacji Kapucyńskiej.

Natomiast wszystkie stacje paliw Cirkle K w Polsce do 31 marca w ramach podziękowań zapraszają wszystkich pracowników służb – Pogotowia, Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Straży Miejskiej i Straży Granicznej – do skorzystania z darmowego gorącego napoju: kawy, herbaty lub czekolady.

Również Purella Superfoods dołączyła do akcji pomocowej. Producent zdrowej żywności i produktów o wysokich wartościach odżywczych, zdecydował się na bezpośrednią pomoc finansową dla Szpitala Zakaźnego w Raciborzu im. dr. J. Rostka. Od 17 marca, aż do odwołania, 20 proc. dochodu sklepu internetowego Purelli będzie przelewane raz w tygodniu na konto bankowe Szpitala. Dodatkowo Purella Superfoods przygotowała specjalne pakiety produktów, które zostaną wysłane do wszystkich 21 Szpitali Zakaźnych w Polsce dla pracowników i służb medycznych.  W pakietach znajdą się: mieszanki ziół do zaparzania, musli, miechunka, jagody goji, surowe kakao, shoty z wyciągu z imbiru z dodatkiem kurkumy, guarany czy porzeczek. 

Do ogólnopolskiej akcji wsparcia placówek medycznych dołączyła także firma Terravita. Poznański producent czekolady w porozumieniu z Urzędem Miasta w Poznaniu wsparł swoimi produktami szpital zakaźny przy ulicy Szwajcarskiej oraz Pracowników Pogotowia Ratunkowego. Firma podkreśla, że jej pomoc jest naturalną odpowiedzią na sytuację, która dzieje się wokół, deklaruje ciągłość wsparcia i pozostaje w kontakcie z pracownikami poznańskiego magistratu, by na bieżąco reagować  na potrzeby placówek medycznych.

Firma OSHEE  przekaże 0,5 miliona złotych na wsparcie walki służby zdrowia z koronawirusem - na sfinansowanie sprzętu i wyposażenia medycznego m. in. na zakup respiratora dla szpitala zakaźnego w Krakowie, na sfinansowanie zakupu środków higieny dla części szpitali dziecięcych oraz na produkty spożywcze marek SONKO, Kinga Pienińska oraz OSHEE dla personelu szpitali jednoimiennych w Polsce.  OSHEE chce przekazać też napoje witaminowe, izotoniki naturalne, wafle ryżowe i batony musli Sonko,  a także butelkowaną wodę Kinga Pienińska.

Także firma Dr Oetker Polska zaoferowała wsparcie pracownikom medycznym i przekazała 83 polskim szpitalom pakiet zawierający 2000 jednoporcjowych produktów/ deserów z linii My Natural Day i Słodka Chwila o łącznej wartości przeszło 320 tys. złotych. Do ośrodków trafią: owsianki, gryczanka, kisiele i budynie.  Jednocześnie firma Dr. Oetker nie wyklucza możliwości dalszego wsparcia szpitali.

Z kolei Lotte Wedel przy współpracy z firmą kurierską InPost włączył się do pomocy poprzez wysyłkę paczek do wszystkich szpitali zakaźnych w Polsce o czym poinformował dyrektor zarządzający Lotte Wedel, Maciej Herman: - Czas kryzysu to moment, w którym wielu z nas czuje, że może i chce pomagać innym, zwłaszcza tym, którzy są na pierwszym froncie walki o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Dzięki pomysłowi i oddolnej inicjatywie pracowników Wedla oraz natychmiastowej pozytywnej reakcji Rafała Brzoski i InPost  zaczynamy wysyłać paczki z naszymi produktami do wszystkich szpitali w Polsce, w których toczy się walka z koronawirusem. Tym drobnym gestem chcemy gorąco podziękować za niezwykłe zaangażowanie wszystkim lekarzom i całej służbie zdrowia! Mamy nadzieję, że kawałek wedlowskiej czekolady i Ptasiego Mleczka da Wam odrobinę tak potrzebnej nam wszystkim dzisiaj przyjemności i radości – stwierdza Maciej Herman.

O swoich działaniach pomocowych na bieżąco informują coraz to nowe firmy. A te „drobne gesty” firm  w sytuacji zagrożenia epidemicznego mogą być zarazem „ogromnymi gestami” dla wszystkich potrzebujących ludzi oraz dla walczących z koronawirusem i wyczerpanych pomocą innym służb medycznych oraz państwowych.

I warto pamiętać w związku z występowaniem koronawirusa wywołującego u ludzi COVID-19, że zgodnie z informacją Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) obecnie nie ma dowodu, że żywność jest źródłem lub jedną z dróg przenoszenia wirusa. Dotychczasowe doświadczenia związane z występowaniem koronawirusów wskazują, że przenoszenie wirusów poprzez żywność nie występowało. 

© Portal Spożywczy 2020-04-08 20:39:36