Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

12 proc. Ukraińców opuściło Polskę

Według Ambasady Ukrainy w Polsce w ciągu 10 dni ponad 100 tysięcy Ukraińców wróciło z Polski na Ukrainę. Tylko w piątek 27 marca granicę polsko-ukraińską przekroczyło 22,5 tys. migrantów ukraińskich.

To około 12 proc. Ukraińców pracujących w Polsce - mówi Tomasz Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal, międzynarodowej agencji zatrudnienia. - Faktycznie były dwie fale wyjazdów. Pierwsza fala została odnotowana do około 17 marca, druga - w przeddzień zamknięcia granic państwowych Ukrainy 27 marca. Wielu Ukraińców w Polsce zostało źle poinformowanych, zdecydowali się na wyjazd, ponieważ myśleli, że granica ukraińsko-polska została całkowicie zamknięta. Chociaż i teraz można ją przekroczyć samochodem. ”

 Ukraińców, którzy wyjechali można podzielić na dwie grupy. W pierwszej z nich są ci, którym kończyła się wiza pracownicza lub którzy pracowali na podstawie ruchu bezwizowego, posiadając zezwolenia na pracę. Druga grupa, to osoby pozostawione bez pracy, a pozbawione skrupułów agencje zatrudnienia nie mogły znaleźć dla nich alternatywy.

Według Działu Analitycznego Gremi Personal polski biznes już zaczął odczuwać brak siły roboczej z powodu odpływu ukraińskich pracowników. Niedobór pracowników z Ukrainy jest zgłaszany w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego i firmach logistycznych. Są to branże, które obecnie zwiększają tempo produkcji podczas pandemii.

- Te przedsiębiorstwa potrzebują siły roboczej. Odpływ Ukraińców może spowolnić tempo ich pracy, dlatego teraz aktywnie rekrutujemy Ukraińców, którzy pozostają w Polsce. Ci, którzy opuścili Polskę, ale zamierzają wrócić, mogą to zrobić. Muszą jednak przejść obowiązkową kwarantannę nałożoną przez polskie władze. I, jak wcześniej informowaliśmy, nasza firma była jedną z pierwszych, która na własny koszt otworzyła ośrodki kwarantanny w Gdańsku i Łodzi, aby przyjąć takich pracowników - wyjaśnia Tomasz Bogdevic.© Portal Spożywczy 2021-06-22 06:04:18