Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Kongres MEATing 2020 z nowym terminem

Kongres technologów, działów rozwoju i jakości branży mięsnej MEATing 2020 odbędzie się 9 września 2020 r. Miejsce pozostaje bez zmian, to MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim.


Autor: Portalspozywczy.pl
Data: 02-04-2020, 14:27

Kongres MEATing 2020 to wydarzenie przede wszystkim technologów, szefów produkcji, ale również działy rozwoju i jakości zakładów przetwórstwa mięsa. To właśnie oni znajdą w czasie Kongresu najwięcej wartościowych dla siebie treści.

Jednak również właściciele czy dyrektorzy zakładów nie będą się na Kongresie nudzili. Ilość przydatnych treści, ich forma oraz aktualność na pewno pozwolą skonfrontować wiele własnych przekonań ze stanem faktycznym i wyciągnąć konstruktywne wnioski - informują organizatorzy.

Formuła wydarzenia to minimum czasu – maksimum korzyści.

- Biorąc pod uwagę to, iż każda z osób związanych z dzisiejszym przetwórstwem mięsa żyje w permanentnym „niedoczasie” – postanowiliśmy zaproponować jednodniową formułę naszego spotkania. Zdajemy sobie sprawę jak trudno obecnie wygospodarować czas na udział w Kongresie, dlatego też udział w wydarzeniu będzie bardzo intensywny, zaś wiedza przekazana zostanie „w pigułce” - zapewniają organizatorzy.

Podczas Kongresu największy nacisk zostanie położony na możliwość nawiązywania i rozwijania relacji biznesowych. Uczestnikami wydarzenia będą zarówno przedstawiciele zakładów przetwórczych jak i firm-dostawców dla branży mięsnej. Da to możliwość nawiązania wielu rozmów handlowych i zapoznania się / przedstawienia rozwiązań pomocnych w prowadzeniu działalności przetwórczej.

Szczegółowa agenda Kongresu dostępna jest na stronie meating.pl

Patronem medialnym wydarzenia jest Portalspozywczy.pl

 

© Portal Spożywczy 2020-07-12 01:39:13