Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Papierosy mentolowe znikają ze sklepów

Od 20 maja papierosy mentolowe znikają ze sklepowych półek. To efekt wejścia w życie unijnej dyrektywy, która zakazuje sprzedaży papierosów mentolowych oraz tych z kapsułką smakową. Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 20-05-2020, 10:26
Papierosy mentolowe znikają ze sklepów, fot. shutterstock

Zakaz obejmie zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia. Nie będzie jednak dotyczył papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

Polska Izba Handlu obawia się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na małe sklepy oraz przyczynią się do wzrostu sprzedaży nielegalnych papierosów w szarej strefie.

– Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają nawet za 40 proc. obrotów. Obawiamy się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na przychody zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców – podkreśla Maciej Ptaszyński, Wiceprezes Polskiej Izby Handlu. 

– Odpływ konsumentów do szarej strefy to realne straty zarówno dla handlu, jak i budżetu państwa – zaznacza Maciej Ptaszyński. Dlatego apelujemy do służb państwowych, aby po 20 maja zintensyfikować działania ograniczające przemyt i ewentualną nielegalną produkcję wyrobów mentolowych – dodaje.

© Portal Spożywczy 2020-07-11 22:53:05