Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Mowi: 30 potwierdzonych przypadków koronawirusa w zakładzie w Duninowie

Na dzień 29 lipca 2020 r. potwierdzamy 30 przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2 w jednym z zakładów Mowi Poland S.A. zlokalizowanym na terenie fabryki w Duninowie - poinformowała Emilia Schomburg, rzecznik prasowy Mowi.


Autor: Portalspozywczy.pl
Data: 30-07-2020, 09:43
Mowi: Niewielki odsetek zachorowań świadczy o tym, że dobrze zadziałały nasze procedury. fot. shutterstock

Jak informuje Mowi, źródło zakażenia pochodziło z zewnątrz firmy (spotkania w gronie znajomych i rodziny).

- Od dnia, w którym zdiagnozowaliśmy pierwszy przypadek, tj. 17.07. br., wykonaliśmy 823 testy. Ten niewielki odsetek zachorowań (29 potwierdzonych przypadków w zakładzie zatrudniającym 4000 osób) świadczy o tym, że prawidłowo zadziałały restrykcyjne procedury wewnętrzne, wprowadzone już w lutym br., związane z zabezpieczeniem pracowników i firmy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa (m.in. podział zakładu na strefy z dedykowanym transportem autobusowym dla pracowników) - czytamy w komunikacie spółki.

Mowi informuje ponadto, że wyniki testów potwierdzają m.in., że dzięki podziałowi na strefy, jednostkowe zakażenia zdiagnozowane w jednym obszarze fabryki nie stanowią zagrożenia dla pracowników pracujących w innych zakładach.

- Zdiagnozowane osoby czują się dobrze. Sytuacja ta nie powoduje konieczności zatrzymania pracy całej fabryki. Nie ma też wpływu na bezpieczeństwo naszych produktów. Produkcja jest jedynie nieznacznie zmniejszona ze względu na przeprowadzanie testów i izolację pracowników oczekujących na wyniki - informuje rzecznik Mowi.

Zespół Zarządzania Kryzysowego, w ścisłej współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, podejmuje wszelkie niezbędne działania, by jak najszybciej wyeliminować ryzyko rozszerzenia infekcji.

- W związku z zaistniałą sytuacją, naszym priorytetem jest wykonywanie jak największej liczby testów - wyjaśnia Emilia Schomburg, dyrektor komunikacji marketingowej Mowi, rzecznik prasowy firmy. Decyzją Zespołu Zarządzania Kryzysowego, wszystkim pracownikom, którzy potencjalnie mogli mieć kontakt z zakażonym pracownikiem, firma dodatkowo, we własnym zakresie przeprowadza testy na obecność COVID-19. - Tworzone przez nas mapy kontaktów spełniają swoją rolę, a nam dobrze udało się zidentyfikować ogniska zapalne - informuje Schomburg.

Dodatkowo, firma ponownie uruchomiła kampanię informacyjną skierowaną do pracowników. Jej celem jest zwrócenie uwagi na to, jak istotną rolę w procesie zabezpieczenia przed zachorowaniami odgrywają działania prewencyjne i jak wiele zależy od restrykcyjnego przestrzegania zasad.

© Portal Spożywczy 2020-09-27 15:37:31