Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

BGK pomógł polskiej firmie w eksporcie na rynek Wybrzeża Kości Słoniowej

BGK wykupuje wierzytelności z kontraktu eksportowego polskiej firmy Wielton, tym samym wspiera dostarczenie 25 naczep producenta do Wybrzeża Kości Słoniowej - poinformowało w środę BGK. Jak dodano, to siedemdziesiąty rynek na mapie wsparcia BGK i czternasty z Afryki.


Autor: PAP
Data: 02-09-2020, 12:06

"Polski bank rozwoju pomógł w eksporcie na kolejny rynek zagraniczny - do Wybrzeża Kości Słoniowej. Firma Wielton S.A. sprzeda tam swoje naczepy, ubezpieczając transakcję w KUKE. Teraz BGK wykupuje wierzytelności z tego kontraktu. To siedemdziesiąty rynek na mapie wsparcia BGK i czternasty z Afryki, która staje się coraz bardziej perspektywiczna dla polskich firm" - poinformował w komunikacie BGK.

Jak wyjaśniono, BGK wykupuje wierzytelności z kontraktu eksportowego firmy Wielton, wspiera dostarczenie w sumie 25 naczep producenta do Wybrzeża Kości Słoniowej.

"Afryka to trudny, ale obiecujący rynek, w którym Grupa Wielton dostrzega potencjał dalszego rozwoju. Z każdym rokiem Wielton Afryka, spółka powołana w 2017 r. na Wybrzeżu Kości Słoniowej, sukcesywnie zwiększa swoją sprzedaż, wchodząc na nowe rynki i intensywnie rozbudowując sieć sprzedaży. Spółka koncentruje się także na rozwoju produktów odpowiadających potrzebom rynku afrykańskiego" - mówi cytowany w komunikacie dyrektor Wielton Afryka Artur Pietrzak.

Jak wskazał, realizacja zamówień od dużych klientów i liderów w branży transportowej rynku afrykańskiego w ramach finansowania sprzedaży eksportowej jest możliwa dzięki współpracy z instytucjami finansowymi Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) wspierającymi polski eksport: Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) współpracującego z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

"Pomoc ta gwarantuje bezpieczny przebieg transakcji z klientem i wpływa na realny rozwój spółki Wielton Afryka" - podkreślił Pietrzak.

W komunikacie przekazano, że potencjał do podobnego rozwoju widzą też inne firmy i coraz częściej eksportują swoje produkty na rynek afrykański. Dane za 2019 r. wskazują na około 25-proc. wzrost w handlu. Obecnie udział Afryki w całkowitym eksporcie polskich towarów wynosi około 1 proc.

"Wspieramy klientów na kolejnym, siedemdziesiątym już rynku. W ostatnich dwóch latach pomogliśmy naszym klientom aż na siedmiu rynkach afrykańskich. W Afryce kryje się bardzo duży potencjał. To piąty kierunek eksportowy, zaraz za Białorusią, Rosją, Ukrainą i grupą państw UE, na który przedsiębiorcy chcą pozyskać finansowe wsparcie transakcji w BGK" - powiedział cytowany w komunikacie menedżer w Departamencie Bankowości Transakcyjnej BGK Karol Jakubaszek.

Dodał, że jednym z zadań BGK jest wzmacnianie pozycji Polski i polskich firm za granicą. "Biorąc pod uwagę potencjał rozwojowy Afryki na pewno będziemy wspierać i zachęcać przedsiębiorców do zwiększania obecności na tym kontynencie. Współpraca z nami to dla eksporterów m.in. większe bezpieczeństwo transakcji oraz profity ekonomiczne w postaci niższych kosztów transakcji i zapewnienia płynności finansowej" - tłumaczy Jakubaszek.

W komunikacie przekazano, że ubezpieczenie kontraktu przez KUKE w połączeniu z finansowaniem pozyskanym z polskiego banku rozwoju daje eksporterom instrument do ekspansji na perspektywicznych, choć wciąż ryzykownych rynkach afrykańskich.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju. Bank wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą.

Wielton zajmuje się produkcją naczep, przyczep i zabudów samochodowych. 

© Portal Spożywczy 2020-10-28 12:18:32