Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Enata Bread tworzy nową markę Gorąco Polecam Piekarnia

Enata Bread, grupa zarządzająca marką Gorąco Polecam, wraca do źródeł, czyli do... pieczenia chleba. I otwiera pierwszy pilotażowy lokal pod marką Gorąco Polecam Piekarnia – na warszawskim Natolinie.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 15-09-2020, 08:15

Nowy design przypominający piekarnie sprzed lat i nowe menu z dużym wyborem pieczywa, przede wszystkim chleba – tradycyjnego i na naturalnym zakwasie – tym charakteryzuje się nowy koncept Gorąco Polecam Piekarnia. Pilotażowy lokal, otwarty właśnie na warszawskim Natolinie, nawiązuje architekturą do piekarni, które pamiętamy z dzieciństwa – z dużymi przeszkleniami, z jasnymi płytkami na ścianach, z drewnianymi ladami.

W menu znalazły się chleby (20 rodzajów, w tym żytnie na zakwasie i maślance), bułki, bagietki (w tym paluchy bawarskie), kanapki, drożdżówki, a także francuskie wypieki i różnego rodzaju słodkości. Na klientów czeka Regał Smakosza z wysokiej jakości wędlinami, nabiałem (z dużym wyborem serów), jajkami i naturalnymi sokami.

– To zupełna nowość! Połączenie piekarni i mini delikatesów z codziennymi pomysłami na śniadanie czy kolację – mówi Bartłomiej Rychcik.

Gorąco Polecam Piekarnia to nowa marka Enata Bread. Lokale mają mieścić się na osiedlach w dużych miastach – na początek w Warszawie.

Enata Bread to grupa marek z branży piekarniczo-cukierniczej.

 

© Portal Spożywczy 2020-10-21 18:06:42