Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

PZPRZ: Grozi nam całkowite załamaniem się rynku zbytu na polskie zboże

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych jest przeciwny niektórym zapisom przygotowywanej nowej ustawy o ochronie zwierząt.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 16-09-2020, 12:46
fot. shutterstock

W przesłanym 15 września br. m.in. na ręce Mateusza Morawieckiego, Premiera Rządu, Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił uwagę na istotne zagrożenia, jakie może spowodować dla polskich producentów, wejście w życie przygotowywanej obecnie ustawy dotyczącej ochrony zwierząt w naszym kraju.

– W naszej ocenie jej przyjęcie w proponowanym kształcie grozi nawet całkowitym załamaniem się rynku zbytu na polskie zboże – napisano w piśmie do Premiera.

„Związane są one przede wszystkim z przewidywanym w nowym prawie zakazem wykonywanego w naszym kraju uboju religijnego, dzięki któremu Polska od kilku lat jest czołowym eksporterem mięsa wołowego i drobiowego wyprodukowanego w systemie halal  i koszer. Wprowadzenie do polskiego prawa zakazu uboju religijnego uderzy przede wszystkim w małe gospodarstwa rolne hodujące bydło, gdyż to od nich pochodzi żywiec na eksport na potrzeby religijne. Polscy rolnicy wyspecjalizowali się w tego rodzaju produkcji, skarmiając je m.in. paszami sporządzonymi na bazie krajowej produkcji zbożowej i dostarczają zwierzęta o najwyższej jakości hodowlanej. Zakazanie uboju na potrzeby religijne przyniesie rolnikom stratę rzędu 20-30 proc. dochodów. W przypadku drobiu, co piąta sztuka drobiu ubijana w Polsce, ubijana jest właśnie w systemie halal lub koszer. Stanowi to 40% eksportu polskiego mięsa drobiowego. Po wprowadzeniu zakazu, polska branża drobiarska, będąca jego głównym eksporterem w UE, z dnia na dzień może upaść, a w ślad za tym może nastąpić gwałtowne załamanie rynku zbytu na polskie zboże wykorzystywane do skarmiania zwierząt i drobiu.

Pragniemy przy tym podkreślić, że obecnie nasz kraj ma coraz większe problemy z zagospodarowaniem swojej zbożowej produkcji. Wprowadzenie wyżej opisanego zakazu uboju religijnego jeszcze bardziej pogłębi tę sytuację. Tym samym może dojść do dużej destabilizacji rynku zbożowego a wtedy zagrożony będzie rozwój zdecydowanej większości gospodarstw rolnych w Polsce. Dlatego apelujemy o interwencję Pana Premiera o przedsięwzięcie kroków, które spowodują, że możliwość uboju religijnego nie zostanie w naszym kraju zniesiona” – napisał w piśmie Stanisław Kacperczyk, Prezes Zarządu PZPRZ.

© Portal Spożywczy 2020-10-23 13:52:04