Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Forum Rynku Spożywczego i Handlu już 3-4 listopada 2020 r. Zapraszamy do udziału!

Zaczynamy odliczanie do XIII edycji Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2020, które odbędzie się już za 6 tygodni, 3 i 4 listopada w Hotelu Sheraton w Warszawie. Zapraszamy Państwa także do udziału w naszych plebiscytach: "Dobry produkt 2020" oraz Food&Retail Star.


Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 20-09-2020, 23:28
Forum Rynku Spożywczego i Handlu już 3-4 listopada 2020 r.

Dyskusje prowadzone na Forum Rynku Spożywczego i Handlu mają siłę kształtowania spojrzenia opinii publicznej na kwestie związane z rynkiem żywności i handlu w Polsce. Głos producentów, retailerów i organizacji ich reprezentujących dociera do przedstawicieli mediów, administracji i legislatora. Dlatego każdego roku staramy się poruszać kwestie najistotniejsze z punktu widzenia interesów sektora spożywczego i handlowego.

Ciekawa agenda

Zapraszamy Państwa do tworzenia agendy i przesyłania do naszej redakcji interesujących i godnych poruszenia tematów. Wśród wiodących zagadnień dwudniowej debaty dominować będą:

* Koronakryzys – czas wizjonerów i skutecznych rozwiązań w branży spożywczej
* Eksport w czasach lokalności i nowych reżimów bezpieczeństwa
* Cyfrowa fabryka – co można zdigitalizować?
* Krótkie łańcuchy dostaw – zmiana, która przedefiniuje logistykę
* 2020 – rok zmian czy stagnacji? Nowy impuls w konsolidacji branży spożywczej
* Zarządzanie w „zdalnych“ czasach. Wyzwania liderów
* Kondycja branży mięsnej – kto stracił, kto zyskał?
* Mleczarstwo – branża, która nie może się „zatrzymać”
* Towary „pożądania” podczas koronakryzysu (słodycze, przekąski, alkohole)
* Co z nadziejami start-upów? Innowacje w czasach koronawirusa
* Handel w roli bohatera – nowy wizerunek, nowe wymagania
* E-commerce oraz click&collect: must have branży spożywczej
* Higiena i cena, czyli czy Polacy rzeczywiście kupują inaczej
* Eko, prospołecznie, proklimatycznie – sieci i producenci razem na tropie trendów
* Ewolucja rynku pracy w handlu. Czy czeka nas franczyzowy boom?
* Nowe szaty plastiku: odnowa czy regres?
* #HorecaTrendsTalks: Dostawcy oparciem i partnerem dla gastronomii
* #HorecaTrendsTalks: Postcovidowy foodie wyznacza nowe trendy, rozwiązania i zasady

Plebiscyty i certyfikaty

Forum Rynku Spożywczego i Handlu to także wieczorna, uroczysta Gala (3.11), podczas której przyznane zostaną wyróżnienia: "Dobry produkt 2020" oraz Food&Retail Star.

Już po raz jedenasty zapraszamy producentów, przetwórców i dystrybutorów żywności, także dla branży HoReCa do udziału w plebiscycie Dobry Produkt 2020. 

Przyznając Certyfikaty Dobry Produkt Jury nagradza i tym samym wskazuje najciekawsze produkty spożywcze, wyróżniające się jakością, innowacyjnością, ale także tradycyjną i regionalną recepturą przeznaczone na rynek detaliczny i HoReCa.

Zgłoś się w jednej z pięciu kategorii:

• Produkt wysokiej jakości - kategoria, w której eksperci oceniają zgodność produktu z dobrymi normami jakości handlowej i pełną przejrzystość w informowaniu konsumenta o składzie i jego wartości odżywczej. 
• Innowacyjny produkt - ocenie podlega nowatorski charakter rozwiązań dotyczący procesu produkcji, zastosowanych składników albo dobroczynnego wpływu na organizm ludzki. 
• Produkt tradycyjny i regionalny - kategoria, która daje szansę pokazania się produktom niszowym, ale o tradycyjnym i wyrazistym charakterze. Obejmuje produkty, które dzięki wprowadzeniu do szerszej produkcji, przy zachowaniu wysokiej jakości są dostępne dla większej liczby polskich konsumentów.
• Produkt nowy – kategoria obejmująca nowości rynkowe.
• Produkt HorecaTrends – kategoria produktów odpowiadających aktualnym trendom kulinarnym i skierowana do obiorców HoReCa.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Zgłoszenia konkursowe są przyjmowane do 5 października 2020 r.

Podejmij wyzwanie i zgłoś swój innowacyjny produkt bądź usługę do konkursu odbywającego się w nowej formule - Food&Retail Star.

W związku z przedefiniowaniem wielu dziedzin gospodarki przez pandemię, modyfikacji ulega także konkurs Food&Retail Star. Do rywalizacji, inaczej niż w poprzednich latach, zapraszamy nie tylko start-upy, ale także firmy dojrzałe, które mogą się pochwalić stworzeniem produktu lub usługi odpowiadającej obecnym wyzwaniom rynkowym. Rywalizacja odbywać się w kategoriach: Innowacja, Bezpieczeństwo, Start-up.

Kreatywne, innowacyjne, skrojone na miarę przyszłości i oczekiwań rynku – takie rozwiązania chcemy promować i prezentować przed szefami największych firm działających na rynku spożywczym i handlowym, niezależnie czy pochodzą od firm młodych czy weteranów rynkowych. Nie czas na takie podziały w czasach nowej normalności. Wszystkie ręce na pokład. Czekamy na zgłoszenia!

Wyboru półfinalistów dokona grono uznanych ekspertów, naukowców i dziennikarzy zajmujących się tematyką handlową i spożywczą. Zgłoszenia do Food&Retail Star są przyjmowane są do 5 października 2020 r.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Hybrydowa formuła

- Jak co roku Forum Rynku Spożywczego i Handlu stwarza okazję, żeby w jednym miejscu spotkali się na inspirujących dyskusjach i kuluarowych rozmowach przedstawiciele największych firm sektora spożywczego i handlowego oraz HoReCa: producenci, przetwórcy, dystrybutorzy, handlowcy, restauratorzy a także decydenci z otoczenia administracyjnego i analitycy. Owocem tego wydarzenia zawsze są owocne kontakty biznesowe i konstruktywne wnioski merytoryczne. W tym roku Forum odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie, ale z transmisjami online. Czekamy na Państwa! - mówi Edyta Kochlewska, redaktor naczelna magazynu "Rynek Spożywczy" i portalu dlahandlu.pl.

Poniżej krótka relacja z ubiegłorocznego FRSiH:

© Portal Spożywczy 2020-12-01 22:08:29