Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Dyrektor HSI: Liczymy na poparcie zakazu hodowli zwierząt futerkowych przez Senat i Prezydenta

Przedstawicielka organizacji Humane Society International, Claire Bass, w komentarzu dla PAP wyraziła nadzieję na poparcie ustawy przez Senat i prezydenta Andrzeja Dudę i na to, że Polska będzie mogła "w końcu ustanowić prawo, które sprawi, że koszmary hodowli zwierząt futerkowych przejdą do podręczników historii".


Autor: PAP
Data: 22-09-2020, 08:50

"To wspaniała wiadomość, że niższa izba polskiego parlamentu większością głosów przyjęła ustawę popierającą zakaz hodowli zwierząt na futra i inne środki mające na celu ochronę zwierząt" - napisała w komentarzu przesłanym PAP Claire Bass, dyrektor wykonawcza Humane Society International UK.

Przedstawicielka organizacji wyraziła nadzieję na poparcie ustawy przez Senat i prezydenta Andrzeja Dudę i na to, że Polska będzie mogła "w końcu ustanowić prawo, które sprawi, że koszmary hodowli zwierząt futerkowych przejdą do podręczników historii".

Według niej Polska to jeden z największych producentów futra w Europie i przyjęcie takich przepisów byłoby "gwoździem do trumny branży, czerpiącej zyski z cierpienia milionów zwierząt na rzecz próżnej mody na futra".

Tzw. Piątka dla zwierząt, czyli ustawa zakazująca m.in. hodowli zwierząt na futra została wprowadzona po tym jak dwa tygodnie temu prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny dotyczący ochrony zwierząt i poinformował, że gotowy jest projekt ustawy w tej sprawie. "Liczymy na ponadpartyjne poparcie w tej sprawie" - zaznaczył wówczas.

W miniony piątek przed godz. 1.00 Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia

W najbliższą środę w Senacie odbędzie się wysłuchanie publiczne ws. nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - poinformował PAP szef senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski. Będą mogły w nim uczestniczyć zarówno środowiska rolnicze jak i organizacje prozwierzęce.

Humane Society International (HSI) to międzynarodowa organizacja założona w 1991 roku zajmująca się ochroną zwierząt i walką o ich bardziej humanitarne traktowanie. Humane Society International wraz z organizacjami partnerskimi stara się wypracować długoterminowe rozwiązania typowych problemów zwierzęcych i promować zasady etyki, szacunku i współczucia dla wszelkiego życia. Jest jedną z najbardziej znanych organizacji tego typu na świecie. 

© Portal Spożywczy 2020-11-27 02:05:20