Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Kolejne trzy ogniska ASF

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w środę o kolejnych trzech ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w naszym kraju. W sumie w tym roku chorobę tę stwierdzono w 93 gospodarstwach na terenie ośmiu województw.


Autor: PAP
Data: 23-09-2020, 17:38
Nowe ogniska ASF /fot. farmer.pl

Wszystkie ogniska zostały potwierdzone przez badania otrzymane z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

91. ognisko w tym roku stwierdzono w gospodarstwie położonym w miejscowości Łazowa, gmina Lubycza Królewska (powiat tomaszowski) w województwie lubelskim, w którym utrzymywano 360 świń.

Kolejne, 92. ognisko wykryto w gospodarstwie w miejscowości Cetula, gmina Wiązownica, (powiat jarosławski) w województwie podkarpackim. Znajdowało się tam sześć świń.

Natomiast 93. ognisko w 2020 r. stwierdzono w miejscowości Jeziorzany (gmina Jeziorzany, powiat lubartowski) w województwie lubelskim, gdzie utrzymywano 26 świń.

Inspekcja Weterynaryjna przystąpiła do likwidacji zarażonych stad.

Obecnie ASF u świń oraz dzików występuje w ośmiu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim. W tym roku w Polsce wykryto ponad 3,2 tys. przypadków padłych dzików z ASF. Dotychczas zlikwidowano ponad 50 tys. świń. Najwięcej ognisk tej choroby odnotowano w woj. lubelskim.

W ubiegłym roku wykryto 48 ognisk ASF u świń i zlikwidowano 35 tys. sztuk trzody chlewnej.

© Portal Spożywczy 2020-12-01 22:23:44