Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

PSL-Kukiz15 chce przywrócenia handlu w niedzielę na czas epidemii i 60 dni po jego zakończeniu

Przywrócenie handlu w niedzielę na czas epidemii koronawirusa i 60 dni po jego zakończeniu - postulują posłowie PSL-Kukiz15. Pozwoli to zmniejszyć liczbę osób robiących zakupy w pozostałe dni tygodnia, co pomoże w walce z epidemią; takie rozwiązanie sprzyja też ochronie miejsc pracy - uzasadniają.


Autor: PAP
Data: 15-10-2020, 14:17
Władysław Kosiniak-Kamysz

Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedziele, która weszła w życie 1 marca, w 2020 roku zakaz handlu nie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia oraz w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, i nie będzie obowiązywał także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie (13 i 20 grudnia); w 2021 roku zakaz ten ma już obowiązywać we wszystkie niedziele.

Klub PSL-Kukiz'15 w swym projekcie proponuje zawieszenia obowiązywania tej "w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19 oraz w okresie 60 dni następujących po ich odwołaniu".

"Należy zauważyć, że 52 proc. Polaków uważa, że zakaz handlu w niedzielę powinien zostać zniesiony - wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia, cytowanego przez +Rzeczpospolitą+. Zdaniem większości, zakaz powoduje większe kolejki w sklepach w soboty, co przekłada się na wyższe ryzyko zakażenia koronawirusem" - zaznaczyli w uzasadnieniu autorzy projektu.

Podkreślili, w obliczu wzrastającej liczby przypadków koronawirusem należy umożliwić Polakom bezpieczne zakupy w każdą niedzielę. "Wprowadzenie niedzieli handlowej, spowoduje zmniejszenie ilości osób na zakupach w pozostałych dniach, szczególnie w piątki i soboty" - uzasadnili autorzy projektu.

Przywołali też zdanie Polskiej Rady Centrów Handlowych, według której "zniesienie zakazu handlu w niedziele może pomóc w zwalczaniu kryzysu, który wywołał koronawirus".

"Jak informuje PRCH, przywrócenie handlu w niedziele może pozytywnie wpłynąć na walkę z pandemią. Przede wszystkim pozwoli na utrzymanie wielu miejsc pracy. Dzięki temu również kolejki w sklepach zrobią się mniejsze, gdyż klienci mieliby dodatkowy dzień na zrobienie zakupów" - zaznaczyli posłowie PSL-Kukiz15.

Dodali, że Polska Rada Centrów Handlowych zwraca również uwagę, że w centrach handlowych zatrudnionych jest około 400 tysięcy osób.

"Jeśli właściciele popularnych marek nie odrobią strat spowodowanych lockdownem, zaczną weryfikować swoje strategie rozwoju oraz szczegółowo analizować rentowność poszczególnych punktów, co w konsekwencji może spowodować, że znikną tysiące etatów, które dziś obsadzane są głównie przez ludzi młodych, w tym studentów. Skutki odczują zwłaszcza lokalne rynki pracy i to zarówno w małych, jak i dużych miastach - twierdzi Polska Rada Centrów Handlowych" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Jak dodano, podobne stanowisko przedstawia Rada Przedsiębiorczości. "Przedsiębiorcy apelują o otwarcie sklepów w niedzielę w czasie stanu zagrożenia epidemicznego. Ich zdaniem, zawieszenie zakazu handlu pozwoli ochronić większą liczbę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle z nim współpracujących oraz zwiększy sprzedaż i poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

© Portal Spożywczy 2020-11-29 02:16:25